DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne / Spotkanie
Spotkajmy się, aby porozmawiać o miejskich politykach kulturalnych i wspólnie pracować nad sposobami merytorycznego wsparcia ich tworzenia i realizacji. Spotkanie odbędzie się 28 i 29 listopada 2013 r. w Warszawie. Z przyjemnością informujemy, że nasze wydarzenie […]
Spotkajmy się, aby porozmawiać o miejskich politykach kulturalnych i wspólnie pracować nad sposobami merytorycznego wsparcia ich tworzenia i realizacji. Spotkanie odbędzie się 28 i 29 listopada 2013 r. w Warszawie.
Z przyjemnością informujemy, że nasze wydarzenie swoim patronatem honorowymi objęła Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego (a już za kilka dni wicepremier i szefowa połączonych resortów rozwoju regionalnego oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej) oraz Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Już od ponad dwudziestu lat samorządy są aktywnymi aktorami polityki kulturalnej w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza miast, które dysponują w skali kraju znaczącymi środkami na finansowanie kultury i siecią publicznych instytucji kulturalnych. Jak i do czego możliwości te są w miastach wykorzystywane? Co dzięki ich zaangażowaniu samorządy pragną osiągnąć? Czy mają sformułowane zasady prowadzenia polityki kulturalnej? Na te pytania pragnęli znaleźć odpowiedź autorzy opublikowanego w maju 2013 r. raportu „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”. Badania przeprowadzili w okresie od czerwca 2012 do stycznia 2013 r. w 66 miastach.
Główne wnioski raportu „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne” wskazują, że miasta działają w obszarze kultury niejako na wyczucie. Brakuje spójnych strategii i sposobów ich ewaluacji, a tym samym narzędzi do prowadzenia mądrej i przemyślanej miejskiej polityki kulturalnej. Trudno mówić też o synchronizacji działań prowadzonych przez samorządy i administrację publiczną różnych szczebli oraz pogłębianiu więzi międzysektorowych prowadzących do wykorzystywania kultury do budowania zdrowych relacji społecznych.
Jednocześnie dostrzec można liczne działania podejmowane przez władze miast, które mają na celu wypracowanie pozytywnych modeli miejskich polityk kulturalnych. Warto wesprzeć te działania budując ogólnokrajowy system merytorycznego wsparcia takich inicjatyw. Przy Narodowym Centrum Kultury powstał w tym celu Zespół do spraw Miejskich Polityk Kulturalnych, który przez najbliższe 18 miesięcy będzie pracował nad narzędziami wspierania społeczności lokalnych w dążeniu do lepszej polityki kulturalnej.
Spotkanie, na które mamy zaszczyt Państwa zaprosić jest oficjalną inauguracją pracy Zespołu. Jego organizatorami są Res Publika Nowa, Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Goethego w Warszawie. Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do osób pracujących w wydziałach i biurach kultury, bo to oni zdaniem respondentów badania „DNA Miasta” mają istotny wpływ na kształt polityki kulturalnej swoich miast.
Chcemy się spotkać po to, aby po partnersku porozmawiać i wspólnie nie tylko zidentyfikować najważniejsze wyzwania stojące przed miejskimi politykami kulturalnymi, ale też zastanowić się nad możliwymi sposobami działania. Chcemy zacząć od zrozumienia naszych stanowisk, aby w najlepszy sposób móc wykorzystać doświadczenie i wiedzę każdego uczestnika naszego spotkania.
Zapraszamy na spotkanie w Warszawie w dniach 28 i 29 listopada 2013 r. Ze względu na kwestie organizacyjne nie jesteśmy jeszcze w stanie zaprezentować Państwu szczegółowego programu naszego spotkania, ale mogą Państwo oczekiwać, że:
1) Pierwszego dnia skoncentrujemy się na wymianie doświadczeń i dyskusji o możliwych scenariuszach rozwoju kultury w mieście i stojących przed nami wyzwaniami. Seria prezentacji na temat konkretnych problemów i wyzwań napotykanych podczas codziennej realizacji polityki kulturalnej oraz możliwych rozwiązań przedstawianych problemów wypełni pierwszą część naszego spotkania. Następnie chcemy dyskutować o fenomenie polityki kulturalnej, która może doprowadzić do całkowitej przemiany miast.
2) Drugi dzień wypełnią w całości warsztaty. Przygotowujemy 60 miejsc, a uczestnikom zaproponujmy 9 warsztatów, podczas których będziemy tworzyć zręby programu merytorycznego wsparcia tworzenia i realizacji miejskich polityk kulturalnych. Tematyka warsztatów będzie zorientowana wokół następujących kwestii:
- sytuacja małych i średnich miast w dziedzinie kultury;
- sytuacja dużych miast w dziedzinie kultury;
- możliwości synchronizacji miejskich polityk kulturalnych;
- sposoby finansowania działalności kulturalnej z pieniędzy publicznych;
- tworzenie strategii rozwoju kultury;
- systemy ewaluacji działań kulturalnych;
- potrzeby i oczekiwania w stosunku do ogólnopolskich systemów merytorycznego wsparcia rozwoju miejskich polityk kulturalnych;
- relacje pomiędzy instytucjami kulturalnymi, organizacjami pozarządowymi oraz indywidualnymi twórcami i animatorami kultury w kontekście miejskiej polityki kulturalnej;
- współpraca z przedsiębiorcami;
- wykorzystywanie narzędzi oferowanych przez kulturę do wsparcia działań miast w innych istotnych dla nich obszarów rozwoju;
- istniejące badania i stan wiedzy o miejskiej kulturze, co i jak badać w miejskiej kulturze?
Udział w warsztatach możliwy będzie tylko po wcześniejszym zgłoszeniu – obowiązuje kolejność zgłoszeń z uwagą, że preferowani będą uczestnicy z małych i średnich miast.
Mamy nadzieję, że naszym wydarzeniem zapoczątkujemy coroczne spotkania osób najbardziej zaangażowanych w tworzenie polityki kulturalnej w miastach, że będzie to rodzaj forum wymiany dobrych pomysłów i zespołowego wsparcia dla rozwiązywania istotnych dylematów.
System rejestracji na warsztaty uruchomimy na początku listopada. Już dzisiaj proszę jednak zarezerwować swój czas i rozpocząć przygotowania do udziału w naszym wspólnym spotkaniu. Wszelkich informacji o wydarzeniu udziela Artur Celiński (tel. 668 172 566, arturcelinski@gmail.com) oraz Tomasz Kukołowicz (tel. 22 21 00 186, tkukolowicz@nck.pl) Zapraszamy na stronę www.res.publica.pl, gdzie na bieżąco będą publikowane informacje o naszym spotkaniu.
Do zobaczenia,
Res Publica Nowa
Narodowe Centrum Kultury
Instytut Goethego w Warszawie
POBIERZ RAPORT
Patronat medialny nad spotkaniem sprawuje www.portalsamorzadowy.pl