DNA Miasta: ABCadło idei

Biblioteka Śląska w Katowicach, Res Publica Nowa oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto  Ogrodów zapraszają na pierwsze z cyklu seminariów „DNA Miasta: ABCadło idei” w Katowicach – spotkanie z Przemysławem Czaplińskim. Celem całego projektu jest […]


Biblioteka Śląska w Katowicach, Res Publica Nowa oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto  Ogrodów zapraszają na pierwsze z cyklu seminariów

DNA Miasta: ABCadło idei” w Katowicach – spotkanie z Przemysławem Czaplińskim.

Celem całego projektu jest włączenie naukowców, intelektualistów i mieszkańców miasta  we wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania, jak odszyfrować zmiany zachodzące we współczesnych społeczeństwach, zrozumieć nowe procesy i zachowania? Czy istnieje klucz, dzięki któremu można odkryć mechanizmy rządzące przemianami kulturalnymi i społecznymi?  Jak  owe zjawiska odciskają swoje piętno na życiu miasta?
W ramach projektu zostaną zorganizowane publiczne wykłady wybitnych postaci polskiej kultury   oraz powiązane z nimi warsztaty dla zainteresowanych mieszkańców metropolii.

Pierwsze seminarium odbędzie się

20 kwietnia 2012 r. w Domu Oświatowym (ul. Francuska 12, Katowice).

Jego kluczowym punktem będzie zaplanowany na godz. 17.00 wykład Przemysława Czaplińskiego poświęcony modernizacji.Punktem wyjścia będzie książka „Resztki nowoczesności”,  a jej autor zmierzy się z kwestią przyszłości, która wytwarza przeszłość, relacjom polskości z modernizacją i tożsamością postnowoczesnego człowieka.

Podczas kolejnych spotkań zostanie rozszyfrowane, co kryje się pod poszczególnymi literami współczesnego ABECADŁA idei: Lokalnością, Kongresami, Nieczystością, Emancypacją, Otwartością zasobów, Prekariatem, Reprezentacją, Historią mówioną, Geopolityką miast i samym Miastem.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń:
domoswiatowy@bs.katowice.pl   32 3554321

 

 

 

****
Przemysław Czapiński
(ur. 1962) – jeden z najciekawszych i najwszechstronniejszych krytyków współczesnej literatury  oraz komentatorów współczesnej kultury, historyk literatury polskiej XX wieku, eseista, tłumacz, współtwórca Zakładu Antropologii Literatury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki. Autor ponad dziesięciu książek, m.in. Śladów przełomu¸Powrotu centrali, Polski do wymiany oraz Resztek nowoczesności.

O Resztkach nowoczesności:
Seria kryzysów, która wstrząsnęła światowymi społecznościami przyśpieszyła toczące się dyskusje  o przyszłości. Poszukiwania odpowiedzi na to, jak będzie wyglądało nasze przyszłe dobro wspólne   i w jaki sposób będziemy je budowali i z niego korzystali, natrafiły na impas. Brakuje  nam przekonującej diagnozy co do przeszłości, a w konswekencji brakuje wizji, która mogłaby  zdominować i ukształtować przyszłość. Próbujemy sięgać po utopie, aby wrócić do tego, co uznajemy za bezpieczne.
Przemysław Czapliński w „Resztkach nowoczesności” zabiera głos w tej dyskusji, odnosząc   się do polskiej kultury współczesnej, a w szczególności do literatury. Czapliński przekonuje swoich czytelników, że pogląd, według którego to przeszłość wytwarza przyszłość, nie jest jedynym zgodnym z rzeczywistością. „Literatura w tym kontekście dokonała radykalnej zmiany: zaczęła wytwarzać tradcyję, a więc wymyślać do tej pory niemożliwe jej konfiguracje, i odrzuciła bezalternatywność demokratyczno-liberalnego obrazu przyszłości” – pisze Czapliński. Jego książka jest opowieścią o tym, jak ze skrawków modernistycznych idei kultura wytwarza przeszłość i przyszłość. Analizując więzi łączące tradycję z utopią odkrywa przed nami wizję tego, jak będzie wyglądała tożsamość człowieka przyszłości.

 

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej stanowi interdyscyplinarną platformę kultury. Łączy w sobie działalność edukacyjną, artystyczną oraz twórczą, stanowiącą integrację różnorodnych energii współczesnej kultury. To unikatowe połączenie Księgozbioru Sztuk, Galerii Intymnej, Salon Integracji Sztuk oraz Tarasu Czytelniczego. Działania będą oscylowały wokół literatury, muzyki, sztuk wizualnych, teatru oraz filmu, a także miejsce spotkań i warsztatów. Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej to przestrzeń, w której tradycja łączy się z nowoczesnością.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa