Dezinformacja. Cyfrowe pole bitwy Rosji

Internet przesiąka określonymi tematami, a osoby siejące dezinformację są w stanie dostosować się do rzeczywistych wydarzeń społeczno-politycznych, aby wpływać na nie, fabrykować je i kontrolować.


Tuż po ataku na Ukrainę okazało się, że istnieje możliwość kreowania rzeczywistych wydarzeń za pomocą wirtualnych – i całkowicie wymyślonych – „rzeczywistości”. W tych dniach zaczęły pojawiać się posty o ogromnym wzroście cen paliw i brakach w zaopatrzeniu na stacjach benzynowych. Jako powód podawano rzekome przygotowanie Polski do działań wojennych, co w przypadku rozszerzenia się konfliktu spowodowałoby niemożność ewakuacji ludności z polskich miast. Celem było wywołanie paniki i pogłębienie chaosu w polskim społeczeństwie, już i tak zdezorientowanym wybuchem wojny.

W wyniku tych działań, kolejki chętnych do tankowania na stacjach benzynowych doprowadziły do chwilowych braków dostępności paliwa. Po kilku dniach sytuacja wróciła do normy, choć w kolejnych tygodniach miały pojawić się podwyżki cen paliw.

„COVID nie istnieje, Ukraina też nie powinna”

Zacznijmy od początku, czyli od tygodnia poprzedzającego inwazję, gdyż zmasowana kampania dezinformacyjna związana z wojną Rosji w Ukrainie trwa dłużej niż sama wojna. Na kilka dni przed atakiem 24 lutego 2022 r., wiele polskich kont na Facebooku i Twitterze, które przez ostatni rok koncentrowały się głównie na pandemii, rozpoczęło permanentne i metodyczne antyukraińskie polowanie na czarownice. W dniach poprzedzających inwazję widoczna była ponadprzeciętna liczba wpisów, podgrzewających historyczne animozje polsko-ukraińskie. Celem tych działań było „odświeżenie” polskich stereotypów na temat Ukrainy i wzmocnienie negatywnych emocji wobec uchodźców. Najczęściej powtarzanymi zwrotami były: „zwolennicy Bandery” i „UPA”, które funkcjonowały jako synonimy „morderców” i „sprawców ludobójstwa”.

Ukraińców przedstawiano jako tych, którzy przyczyniają się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej Polaków, rujnują rynek pracy i pogłębiają bezrobocie. Dominującym przekazem w tamtym czasie było twierdzenie, że Ukraińcy nie zasługują na własne państwo, nie mają własnej historii ani państwowości. Sama Ukraina (dla dobra swojego i Europy) powinna zostać podzielona między  sąsiadów, w tym Polskę! Jednym z najczęściej prezentowanych w mediach społecznościowych zdjęć były te, które pokazywały podział Ukrainy przez państwa ościenne.

„Moralny upadek Zachodu”

Co ciekawe, zarówno wątki związane z brakiem paliwa, jak i nienawiść wobec Ukraińców zapoczątkowało w zasadzie kilka dobrze zorganizowanych skupisk kont na platformach Facebook i Twitter. Instytut Badań nad Internetem i Mediami Społecznymi szacuje, że zasięg komunikatów generowanych przez nie oscylował wokół 2 mln użytkowników. Grupy te prowadzą konta o wyraźnie prorosyjskiej orientacji i wspierają agresję na Ukrainę. Często przedstawiają Putina jako jedynego przywódcę, który rozumie obecną sytuację w Europie i może zaprowadzić „sprawiedliwe rządy” w przeciwieństwie do „moralnego upadku Zachodu”.

Pomimo licznych blokad kont rozpowszechniających fake newsy przez platformy społecznościowe, klastry dezinformacyjne wciąż się odradzają, tworząc nowe struktury. Należy zaznaczyć, że pierwszy „desant dezinformacyjny” związany stricte z podżeganiem do nienawiści wobec Ukraińców nie dotarł do masowego odbiorcy i w naturalny sposób został przykryty prawdziwymi historiami Polaków pomagających Ukraińcom oraz polskiego wsparcia dla Ukrainy, które rozwinęły się spontanicznie, niespodziewanie i na niespotykaną dotąd skalę.

W kolejnych tygodniach osoby rozpowszechniające fake newsy w dużej mierze skupiły się na tonowaniu pozytywnych przekazów i emocji, które zdecydowanie dominowały nad negatywnymi. Dezinformatorzy dostosowali swoje metody i narzędzia do warunków, jakie w danym momencie panowały na polu bitwy o internetowe dusze, uwzględniając przewagę osób szczerze solidaryzujących się z Ukraińcami i niosących im pomoc. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowali oni z promowania treści uderzających bezpośrednio w Ukraińców lub pokazujących („uzasadnioną”) wrogość Polaków wobec uchodźców.

Poza wiadomościami i komunikatami głównego nurtu, w sieci powstawały narracje, które starały się przedstawiać Ukraińców w złym świetle w celu przeprowadzenia na nich bezpośredniego ataku. Wydaje się, że wiele z przedstawionych poniżej treści zostało wymyślonych w oczekiwaniu na podobne wydarzenia. W takiej sytuacji autorzy tych postów zawsze mogliby się do nich odnieść w celu pokazania własnej nieomylności. Nadrzędnym celem tych działań było osłabienie pomocy organizowanej przez Polaków w całym kraju na rzecz Ukraińców. Mowa np. o:

  • przedstawieniu Ukraińców jako narodu, który nigdy nie podziękuje za pomoc otrzymaną od Polaków – wręcz przeciwnie, będą żądać jeszcze więcej;
  • upowszechnianiu informacji, że Polacy stracą swoje zasiłki na dzieci, bo teraz otrzymają je Ukraińcy – to samo dotyczy bezpłatnej służby zdrowia oferowanej Ukraińcom, ale często niedostępnej dla Polaków;
  • pokazaniu, że wielu uchodźców to osoby zamożniejsze niż większość pomagających im Polaków;
  • rozpowszechnianiu informacji sugerujących, że wraz z uchodźcami z Ukrainy do Polski wjeżdżają terroryści z Bliskiego Wschodu i bandyci, którzy atakują polskie kobiety i dzieci;
  • sugerowaniu, że wraz ze wzrostem liczby uchodźców rosną również współczynniki zachorowalności na COVID-19 i inne choroby, od wielu lat nienotowane w Polsce;
  • obwinianiu Ukraińców o spadek wartości polskiej waluty, wzrost cen paliw i żywności oraz brak gotówki w bankomatach;
  • budowaniu przekonania, że ​​to Żydzi i ich przedstawiciele (np. prezydent Zełenski) są odpowiedzialni za konflikt na Ukrainie.

Warto zauważyć, że przy tak dużej fali uchodźców, która dotarła do Polski od początku wojny (ok. 3 mln osób) oraz nieprzewidywalności konfliktu na Ukrainie można być pewnym, że wiele z tych wątków i narracji stanie się rzeczywistością w najbliższej przyszłości. Nie będzie miało większego znaczenia, że ​​te przypadki będą pojedyncze i rzadkie.

„Tylko Rosja może zagwarantować pokój”

W pierwszych tygodniach wojny dynamicznie rosła liczba stanowisk kwestionujących jedność NATO, a także poniżających i wyśmiewających najważniejszych europejskich przywódców. Często przedstawiano ich jako nieudolnych, słabych i przestraszonych i zestawiono z Putinem – „silnym przywódcą”.

Antyeuropejska i antyamerykańska narracja powróciła jak bumerang. Starała się wykazać bezradność świata zachodniego wobec działań Rosji. Pojawiły się liczne komentarze odradzające Polakom sojusz z USA, a jednocześnie podważające jakąkolwiek realną możliwość wykorzystania artykułu 5 NATO. Wojna między Polską a Rosją byłaby nieuniknioną konsekwencją sojuszu z USA, wojną, którą Polska z pewnością przegra.

Zgodnie z tymi przekazami, USA dbają tylko o własne interesy, traktując Polskę jak poligon, a Polaków  jako „mięso armatnie”. W odniesieniu do sojuszników europejskich sytuacja ta doprowadziłaby do powtórki z 1939 r., kiedy Francja i Wielka Brytania, związane z Polską sojuszem wojskowym, „nie chciały umierać za Gdańsk”. Komunikaty te głosiły, że tylko dzięki sojuszowi z Rosją (jak to miało miejsce w czasach Związku Radzieckiego) Polska będzie w stanie działać przez wiele lat bez wojny.

W tym kontekście często wskazywano Węgry jako przykład do naśladowania: Węgrzy oficjalnie i na tak masową skalę nie angażują się w pomoc dla Ukrainy, więc nie poniosą konsekwencji ze strony Rosji. Co ciekawe, prawie 90 proc. analizowanych relacji odnoszących się do powyższych narracji brało również udział w dystrybucji treści sceptycznie nastawionych do szczepień lub całkowicie negujących pandemię COVID-19. Zdecydowana większość relacji sympatyzowała z Konfederacją lub z poczynaniami grupy działającej pod nazwą „Towarzysze”, opowiadającej się za ruchem pansłowiańskim, nacechowanym sympatią wobec działań Rosji i nawołującym do „normalizacji stosunków z Białorusią”. Celem tych komunikatów było wywołanie poczucia nieufności wobec administracji rządowej czy organizacji międzynarodowych.

„USA i Ukraina są agresorami”

Po przemówieniu prezydenta Bidena w Warszawie (26 marca 2022 r.) obserwowaliśmy początek akcji propagandowej, która przedstawiała USA jako agresora, który przez lata prowadził wojny w wielu krajach, niszcząc rządy atakując ludność cywilną. Znak równości postawiono między działaniami militarnymi USA i Rosji w ciągu ostatnich dziesięcioleci – od wojny w Korei i Wietnamie, przez interwencję w Afganistanie, Iraku, Serbii, Kosowie i Libii, po dzisiejszą inwazję na Ukrainę.

W obecnym konflikcie liczy się tylko interes mocarstw takich jak USA, Chiny i Rosja. Wizyty w Polsce, takie jak ta wiceprezydent Kamali Harris i prezydenta Bidena, określano jako „nie mające wpływu” na poprawę bezpieczeństwa Polski i Ukrainy. Celem było przekonanie opinii publicznej, że Polska i Ukraina stały się narzędziami politycznej gry prowadzonej przez administrację Bidena w celu zniszczenia Rosji. Konflikt w Ukrainie jest sam w sobie aktem agresji USA na Rosję dokonaną ukraińskimi rękami. Narrację tę potwierdza teoria, że ​​USA mają na Ukrainie laboratoria produkujące broń biologiczną, dlatego Rosja ma prawo nie tylko bronić się (najeżdżając Ukrainę), ale także robić to „niekonwencjonalnymi metodami”.

W licznych przekazach oskarżano USA także o wykorzystywanie Polski, chcąc rozpocząć wojnę między Rosją a blokiem NATO. Stałoby się tak, gdyby na początku marca Polska zgodziła się przekazać Ukrainie samoloty MIG. W wyniku działań USA to właśnie Polska poniosłaby największe straty w wojnie z Ukrainą: „Polska zostanie sama z wysoką inflacją, brakiem funduszy unijnych i uchodźcami, którzy nadal będą domagać się wsparcia od Polaków”.

Wróciły też nastroje antyukraińskie — na tym etapie chodziło o odczłowieczenie ukraińskich wojsk. Odbywało się to poprzez ukazywanie rzekomych zbrodni, gwałtów, tortur i poniżania więźniów, jakich dopuściła się armia ukraińska. Stało się to na kilka tygodni przed odkryciem rosyjskich zbrodni w Buczy pod Kijowem. Niemal za każdym razem na poparcie tej narracji używano przykładów z historii Polski i Ukrainy, zwłaszcza rzezi na Wołyniu w latach 40., przedstawiającej Ukraińców jako bezlitosnych i okrutnych przestępców, nieróżniących się od islamskich terrorystów czy rosyjskich żołnierzy dokonujących tych samych zbrodni .

Niezmiennym celem dezinformacji pozostaje poczucie niemal atawistycznego poczucia zagrożenia odczuwane przez Polaków wobec Ukraińców. Jest prawie pewne, że ten zasiew nienawiści wywoła niepokoje i eskalację napięć społecznych w Polsce, mimo sympatii i empatii Polaków wobec obywateli Ukrainy. Nieznana jest jedynie skala tego zjawiska.

Fot. Nijwam Swargiary/Unsplash.


Artykuł powstał na podstawie danych i analiz zebranych przez abtshield.com oraz materiałów i streszczeń przygotowanych przez IBIMS.pl i jest częścią projektu New Propaganda and Disinfo in CEE, który angażuje partnerów z regionu i jest wspierany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa