Debata środowisk ideowych Prezydenta RP – 15 czerwca 2011 r.

Co dalej z prasą, co dalej z demokracją liberalną?Przeobrażenia debaty publicznej i przyszłość opinii publicznej. Paneliści:Krzysztof Iszkowski* – Liberté!* Dominika Kozłowska – Miesięcznik ZNAK Joanna Kusiak – Kultura Liberalna Krzysztof Mazur – PressjeKrzysztof Wołodźko – […]


Co dalej z prasą, co dalej z demokracją liberalną?Przeobrażenia debaty publicznej i przyszłość opinii publicznej.

Paneliści:Krzysztof Iszkowski* – Liberté!* Dominika Kozłowska – Miesięcznik ZNAK Joanna Kusiak – Kultura Liberalna Krzysztof Mazur – PressjeKrzysztof Wołodźko – Obywatel

Prowadzi:Wojciech Przybylski – Res Publica Nowa

Wprowadzenie do dyskusjiWolność słowa i przyszłość opinii publicznej to współcześnie jedna z najważniejszych kwestii, która będzie definiować zmiany systemu demokratycznego. Pierwsze i najważniejsze pytanie zawiera się w spięciu pomiędzy wolnością – swobodą wypowiedzi w mediach – a szeroko rozumianą kwestią prywatności. Demokracje działają wedle zasady, że tylko konkurencja i względna równowaga na rynku gwarantuje sytuację względnej wolności słowa. Demokracja cierpi tam gdzie właścicielem dominujących mediów jest rząd, ale zarazem tam, gdzie własność zdominowana jest przez dużych graczy biznesowych. Upadek prasy lokalnej wypieranej przez gazetki propagandowe wydawane przez lokalną administrację albo zdominowanie narodowej przestrzeni medialnej przez jeden kanał telewizyjny, tytuł prasowy lub stację radiową tworzą patologię. Podobnie gdy kierujące się zasadą zysku, a nie dziennikarskiej misji, koncerny medialne spłycają komunikat medialny do plotek i skandali.

Regulacje prawne mediów są niemal wyłącznie pozostałością autokratycznego okresu kontroli i cenzury. W czasach, gdy parlamenty kolejnych krajów (Słowacja, Węgry, Wielka Brytania) czynią zakusy na kontrolę swobody wypowiedzi Polska powinna bronić złotej zasady wolności słowa.

Powyższy temat najszerzej opisaliśmy w numerze „Res Publiki Nowej” pt. “Książki i papierosy” (zima 2009) – szczególnie w dwóch dyskusjach redakcyjnych pt. “Czytelnikiem trzeba sterować” oraz “Misja publica” Publikowaliśmy również fundamentalny tekst Herbirta Prantla pt. “Czym jest wolna prasa dla demokracji?” (jesień/zima 2010). W końcu warto wspomnieć teksty dotyczące cenzury i autocenzury z numeru pt. “Histerycy i baronowie” (zima 2008).

Uczestnictwo w debacie na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa