Debata Praktyków Pamięci

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność wraz z Collegium Civitas zapraszają w czwartek 21 listopada o godzinie 11:30 do auli Collegium Civitas (XII piętro) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie odbędzie się spotkanie z cyklu Genealogie Pamięci – Debata praktyków pamięci.  O instytutach pamięci narodowej, […]


Europejska Sieć Pamięć i Solidarność wraz z Collegium Civitas zapraszają w czwartek 21 listopada o godzinie 11:30 do auli Collegium Civitas (XII piętro) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie odbędzie się spotkanie z cyklu Genealogie Pamięci – Debata praktyków pamięci. 

O instytutach pamięci narodowej, problemie dostępu do archiwów, o rehabilitacji więźniów politycznych i lustracji oraz ściganiu sprawców zbrodni w krajach Europy Środkowej i Wschodniej rozmawiać będą między innymi podczas międzynarodowej debaty:

dr Łukasz Kamiński, dyrektor polskiego Instytutu Pamięci Narodowej,

dr Dragoş Petrescu, przewodniczący rumuńskiej Narodowej Rady ds. Badań Akt Securitate,

prof. János Simon, ekspert z węgierskiego Instytutu Badań nad Historią Transformacji,

Rüdiger Freiherr von Fritsch, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

Legal Frames of Memory_plakat

Głównym celem spotkania jest wymiana doświadczeń osób działających w instytucjach zajmujących się rozliczaniem przeszłości komunistycznej i transformacją ustrojową w różnych krajach naszego regionu. Dyskusję poprowadzi Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight.

Spotkanie jest wstępem do międzynarodowej konferencji GENEALOGIE PAMIĘCI, która odbędzie się w Warszawie w dniach 27-29 listopada 2013. Rozpoczęty w2011 roku wieloletni projekt Europejskiej Sieci Pamięć i  Solidarność, w tym roku realizowany wspólnie z Collegium Civitas i  Uniwersytetem Warszawskim. Celem programu jest przede wszystkim popularyzowanie zagadnień związanych z różnymi sposobami pamiętania XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Strona internetowa projektu jest platformą łączącą naukowców zajmujących się badaniami nad pamięcią z  różnych regionów Europy. 

Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają polsko-angielskie tłumaczenie symultaniczne. Strona wydarzenia.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego. Visegrad Insight patronuje medialnie wydarzeniu.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa