Debata: Oceny osiągnięć naukowych w humanistyce

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej i Wydział Polonistyki UJ zapraszają na debatę nt. oceny osiągnięć naukowych w humanistyce. Neoliberalne reformy Uniwersytetu miały zadziałać jak chirurgiczny lancet. Jasny, bezosobowy, punktowy tryb oceniania, ścisły tryb parametryzacji miał oczyścić […]


Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej i Wydział Polonistyki UJ zapraszają na debatę nt. oceny osiągnięć naukowych w humanistyce.

Neoliberalne reformy Uniwersytetu miały zadziałać jak chirurgiczny lancet. Jasny, bezosobowy, punktowy tryb oceniania, ścisły tryb parametryzacji miał oczyścić Uniwersytet ze złogów feudalizmu. Tak się nie stało. Słyszymy dziś o nieprzejrzystościach proceduralnych czołowych instytucji finansujących badania. Z drugiej strony narasta sprzeciw środowisk humanistycznych przeciw absurdom parametryzacji. Wytykanie biurokratycznego obciążenia naukowców oraz konieczności nieustannej pogoni za punktami stało się powszechne.

Co robić? Jak oceniać badania w humanistyce? Czy wszystko trzeba zmierzyć i zważyć? Z drugiej strony – kto chciałby ufać bez zastrzeżeń tzw. ocenie eksperckiej? A może trzeba łączyć ogień z wodą – ocenę ekspercką z systemem punktowym?

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej i Wydziału Polonistyki UJ zapraszają na debatę z cyklu BUNT HUMANISTÓW: Wiedza na wadze. Waga wiedzy.

W dyskusji udział wezmą:  Krzysztof Bielawski IFK UJ, Miłowit Kuniński WSB-NLU, Grażyna Skąpska IS UJ, Karol Tarnowski UPJP2, Maciej Urbanowski WP UJ.

Prowadzenie: Aleksander Temkin

Zapraszamy 12 maja 2014, o godz. 18:30 na Wydział Polonistyki UJ, przy ul. Grodzkiej 67 w Krakowie.

 

10314034_276710542490236_452049181794859829_n
Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa