Czy w Europie Środkowej żyje się lepiej?

Legatum Institute po raz pierwszy wziął pod lupę poziom dobrobytu w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jakie są prognozy na najbliższe lata?


Czy są szanse na dogonienie Zachodu? Co wymaga zmian i w jakim kierunku powinny one pójść? W numerze “From golden hands to golden heads” redakcja uważnie analizuje tegoroczny raport, komentuje i przedstawia scenariusze rozwoju gospodarczego, przed jakimi stoi V4. Numer już dostępny na publica.pl i w salonach prasowych w całej Polsce.

Dla wielu dobrobyt mierzony jest wyłącznie w PKB kraju. Jednak na wysoki poziom zaspokojenia różnorodnych potrzeb społecznych mają wpływ oceny m.in. działania władzy, poziomu edukacji, zdrowia, środowiska, aktywność społeczna czy poczucie bezpieczeństwa. Z raportu Legatum Institute jasno wynika, że spośród krajów V4 najwyższy poziom dobrobytu jest w Czechach. O źródłach tego sukcesu można przeczytać w tekście Tima Goslinga “The Great Leap Forward”. Autor pokazuje jak kraje mogą uczyć się od Czech i przedstawia prognozy dla ich dalszego rozwoju w regionie.

– Raport pokazuje, że region wymaga poważnych inwestycji w kapitał społeczny. Ten zasób nie jest zdecydowanie tani i nie mniej ulotny. Zgodnie z raportem, jedynie Estonia odpowiedziała na te potrzeby, wykorzystując połączenie długoterminowych polityk społecznych i cyfrowych. Reszta regionu przeoczyła te wymagające wyzwania, pozwalając dryfować trendom dobrobytu. Co wiecej, jesli aktualne trendy polityczne będą się utrzymywać, cały region jest zagrożony masowym politycznym odwrotem – wyjaśnia Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight.

Jak zbudować lepsze zaufanie społeczne w krajach V4? Jak walczyć z niezadowoleniem społecznym? Jaką politykę przyjąć w związku ze zjawiskiem migracji wysokiej klasy specjalistów, czyli brain drain? Na te pytania odpowiadają zaproszeni do ankiety: Iveta Radicova (była premier Słowacji), Andras Inotai (profesor ekonomii na College of Europe) i Olga Grygier-Siddons (prezes PwC w Europie Środkowo-Wschodniej), Petr Zahradnik (menedżer i konsultant Czeskich Kas Oszczędnościowych) i Ales Chmelar (doradca czeskiego rządu).

Raport o dobrobycie zainspirował redakcję do rozważań o przyszłości i opracowania czterech prawdopodobnych scenariuszy sytuacji ekonomiczno-politycznych, które mogą wydarzyć się w regionie w ciągu najbliższych pięciu lat. Ta przyszłość w dużej mierze zależy od działań politycznych. Maciej Kisilowski, współautor książki Administrategy, wyjaśnia jak rządzący powinni budować strategię rozwoju regionu. Z kolei autor tekstu “Extreme isolation” udowadnia, na przykładzie licznych miejsc biedy w centralnej części Europy, jak mylne jest posługiwanie się wskaźnikiem PKB w mówieniu o dobrobycie oraz jakie są tego konsekwencje polityczne.

Sięgając po najnowszy numer Visegrad Insight szczególną uwagę warto zwrócić także na artykuły w dziale zagranicznym. A w nim m.in.: o relacjach na linii Grupa Wyszehradzka – Niemcy; o aktualnej polityce europejskiej Polski, która traci status polityczno-kulturalnego mostu łączącego wschodnią i zachodnią część Europy; o tym czego Europa Środkowa może spodziewać się ze strony administracji Donalda Trumpa oraz o współpracy krajów V4 z Chinami.

Visegrad Insight to jedyny anglojęzyczny półrocznik wyszehradzki współtworzony przez międzynarodowy zespół redaktorów z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej. Wydawcą jest Res Publica. Magazyn ukazuje się dzięki wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Więcej informacji na stronie www.visegradinsight.eu. oraz na Facebooku i Twitterze.

Najnowszy numer Visegrad Insight ma swoją premierę podczas konferencji Globsec (25-28 maja) w Bratysławie. Magazyn jest już dostępny w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie publica.pl , a także w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

Res Publica Nowa