Czy ludzie stracą miejsca pracy?

Czy nowe technologie są w stanie zastąpić taksówkarzy, pracowników produkcji albo lekarzy?


Debata „Koniec pracy”, organizowana przez Res Publikę, odbędzie się we wtorek 10 stycznia 2017 r. o godz. 19.00 w Marzycielach i Rzemieślnikach przy ul. Brackiej 25 w Warszawie (Dom Towarowy Braci Jabłkowskich). W dyskusji wezmą udział filozof, publicysta i laureaci prestiżowej listy innowatorów New Europe 100. Wstęp wolny.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na koniec ubiegłego roku bezrobocie w Polsce spadło do poziomu 8,2 proc. To najniższy wynik od 1991 roku. Nie bez powodu coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że teraz to pracownik dyktuje warunki zatrudnienia. Jednocześnie wyniki badań Deloitte z 2016 roku pokazują, że około 59 proc. przedsiębiorców deklaruje zwiększenie wydatków na badania i rozwój w ciągu najbliższych 3-5 lat. Ericsson prognozuje z kolei, że rok 2017 będzie przełomowym dla wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) i doskonalenia wirtualnej rzeczywistości (VR). Jak na tle tych przemian przedstawiają się prognozy dla rynku pracy? W jaki sposób zmiany te przekształcą modele życia społecznego i ludzką tożsamość?

O przyszłości pracy dyskutować będą: dr Aleksandra Przegalińska, ekspertka ds. sztucznej inteligencji, transhumanistka, stypendystka Massachusetts Institute of Technology, laureatka listy innowatorów NE100; Szymon Wróbel, profesor filozofii w IFiS PAN oraz na Wydziale Artes Liberales UW, Stanisław Skarżyński, socjolog, publicysta, zastępca redaktora naczelnego OKO Press i redaktor Res Publiki, laureat Grand Press 2016, a także dr Grzegorz Brona, wykładowca na Wydziale Fizyki UW, prezes firmy Creotech Instruments, działającej w sektorze kosmicznym, wyróżniony na liście NE100. Debatę poprowadzi Jędrzej Malko, ekonomista związany z Fundacją Kaleckiego i Res Publiką.

Wydarzenie skierowane jest do publicystów ekonomicznych i społecznych, studentów, akademików oraz wszystkich zainteresowanych ewolucją rynku pracy i nowinkami technologicznymi.

Więcej informacji na stronie publica.pl i na Facebooku.

Res Publica Nowa