Czeskie dokumenty proszę! Przegląd nowego czeskiego filmu dokumentalnego

Sekcje: Praskie kolaże, Kalejdoskop społeczny, Wiara żywa, Czesi w drodze, Raport mniejszości to propozycja programowa przeglądu nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów, który odbędzie się 25-29 września 2013 roku. Organizatorzy postawili sobie za cel odważną […]


Sekcje: Praskie kolaże, Kalejdoskop społeczny, Wiara żywa, Czesi w drodze, Raport mniejszości to propozycja programowa przeglądu nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów, który odbędzie się 25-29 września 2013 roku. Organizatorzy postawili sobie za cel odważną prezentację kina zaangażowanego, poruszającego niełatwe tematy, budzącego emocje i zainteresowanie. Res Publica  Nowa oraz Visegrad Insight patronują temu wydarzeniu.

W programie przeglądu emocjonujący pejzaż współczesnej Pragi, pełne dynamiki urban story, opowieści o miejskim aktywizmie, protestach antyrakietowych. Przyjrzymy się temu, w co wierzą współcześni Czesi i Czeszki, obejrzymy filmy dotyczące mniejszości narodowych.

pod słońcem ciemność
Pod słońcem ciemność / mat. prasowe

Wśród dokumentów m.in. wielokrotnie nagradzany, jeden z ostatnich filmów reżyserki Heleny Třeštíkovej, Prywatny wszechświat oraz dwa głośne filmy Martina Marečka Auto-mat oraz Pod słońcem ciemność. Podczas przeglądu odbędą się również spotkania z autorami filmów oraz dyskusja na temat współczesnej kondycji dokumentu w Czechach i Polsce.

W piątek, 27 września 2013 roku o godz. 18:00 zapraszamy na debatę zapowiadającą film Pod słońcem ciemność.  Gościem dyskusji będzie m.in. redaktorka naszego działu KULTURA online Martyna Obarska oraz reżyser filmu Martin Mareček. Będzie można również nabyć ostatni numer RPN oraz Visegrad Insight.

Program Przeglądu:

Sekcja Praskie kolaże

Kino dokumentalne o ulicach pełnych rowerów, fałszywych obietnicach polityków, śmierci, ale przede wszystkim o nadziei. Inspirujący film Auto – mat, reż. M. Mareček to dowcipny obraz łączący elementy dokumentu z animacją, klipem muzycznym
i homemade wideo.

Sekcja Kalejdoskop społeczny

Wszystko dla dobra świata i Nošovic, reż. V.Klusak – portret czeskiej wioski, w której wylądowało ufo w formie kilometrowej srebrzystej fabryki: koreańskiej marki Hyundai. Z wioski, która zasłynęła kiszoną kapustą i piwem Radegast, stała się strefą przemysłową. Poprzez siedem postaci film prezentuje żywy i chłodny portret miasta. Panorama czeskiego społeczeństwa z perspektywy 30-letniej opowieści o zwyczajnej czeskiej rodzinie w głośnym dokumencie Heleny Třeštíkovej Prywatny wszechświat. Film w poruszający sposób pokazuje liczne związki, jakie łączą historię tej rodziny z polityczno-społecznymi zmianami.

Sekcja Wiara żywa
Jak wygląda czeskie spojrzenie na wiarę, na cud, na rzeczy ostateczne?
Osobiste radzenie sobie z sacrum Ivetka i góra – Vita Janečka. Relacja o transcendencji przenikającej ludową wiarę, która swą siłę czerpie z powtarzalnego od setek lat rytuału. Czuła opowieść o ludowych obrzędach, wiejskich księżach wierzących w cuda, drewnianych chatach i chłopakach popisujących się starymi motorami. Życie zagorzale wierzących ludzi. Starowiercy – film magiczny, czarno-biały, który uwypukla duchowe gesty.

Sekcja Czesi w drodze
Podróż w dalekie kraje i czeskie spojrzenie na Innego: najlepszy czeski dokument zeszłorocznego festiwalu w Jihlawie – Twierdza Lukasa Kokeša i Klary Tassovskiej. Dwadzieścia lat po rozpadzie Związku Sowieckiego istnieje kraj, którego istnienia prawie nikt nie uznaje. 0,5 mln obywateli różnych narodowości, którzy muszą posiadać od 3 do 4 rożnych paszportów, aby mogli się w z niego wydostać.
Pod słońcem ciemność, reż M. Mareček. Dwóch czeskich ekspertów od rozwoju wraca do odległej, zambijskiej osady Masuku, gdzie przed czterema laty zakładali elektryczność na terenie szkoły i szpitala. Opowieść o próbie przekazania europejskiej technologii i odpowiedzialności, ale również tzw. złotych czeskich rączek, którzy dadzą sobie radę również w sercu Afryki.

Sekcja Raport mniejszości
Spojrzenie na mniejszości: potrójnie wykluczony Rom homoseksualista w obrazie Roma boys. Historia miłości Rozalii Kohoutovej oraz ciepły i podnoszący na duchu obraz o ratowaniu innych bez względu na cenę Rodzina Nickiego Matěja Mináča.

Organizatorzy: kino Muranów | Czeskie Centrum w Warszawie | Czeskie Narodowe Archiwum Filmowe

Patroni medialni: dziennik opinii krytyka polityczna, kwartalnik Res Publica Nowa, Visegrad Insight, F5, co jest grane, TOK FM, Aktivist, Art&Business, 5kilo kultury.

Bilety: 10 zł


Więcej informacji: www.muranow.gutekfilm.pl

mat. prasowe
mat. prasowe
Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa