Co warto przeczytać, zanim wakacje się skończą

A gdyby tak rzucić wszystko i... przeczytać coś? Czasu nie zostało już wiele. Podsuwamy pomysły na ostatnie wakacyjne lektury (oraz dodatkowo jeden film).


Letnie miesiące pełne są długich, ciepłych wieczorów. Niezależnie czy jesteśmy na urlopie czy chcemy wyciszyć po ciężkim dniu poniższe tytuły powinny idealnie zająć Wasz wieczór, podróż pociągiem czy dowolny moment, w którym mamy ochotę zatopić się w lekturze. Oto propozycje naszych redaktorów.

Książki

Wiesław Myśliwski, Ucho Igielne

Wydana pod koniec 2018, a już przetłumaczona na wiele języków w tym francuski czy hebrajski medytacją nad ludzkim losem i historią. Poruszane w niej tematy intymności, historii polski i relacji zostały ubrane w piękne i gładkie słowa. Przeplatające się wątki symboliczne z czułą obserwacją zachowań ludzkich przez autora dają nam kolejną świetną pracę literacką w dorobku Myśliwskiego.

Mariusz Szczygieł, Gottland

Znakomity zbiór reportaży o Czechach z 2006 roku ukazuje nam całkiem inną wizję kraju piwem płynącego niż znamy. Teksty skupiające się na Czechosłowackich bohaterach dnia codziennego jak rzeźbiarz Otokar Szvec czy piosenkarka Marta Kubiszova. Przywołuje też paradoksy i absurdy codzienności w ustroju w którym również w Polsce przyszło funkcjonować. Książka została ciepło przyjęta zarówno w Czechach, jak i Polsce, a także przetłumaczona na wiele języków.

Tomasz Żukowski, Wielki Retusz

Głębokie stadium historyka literatury nad częścią historii, która często jest przemilczana. Każdy Polak teoretycznie wie, co się stało z Żydami podczas okupacji. Żukowski analizuje i przedstawia dowody, w sprawie której sedno nadal spowija tajemnica. Poruszenie kwestii spojrzenia prawdziwej historii w oczy oraz uleczenia stosunków społecznych czyni tę pozycję szczególnie godną przeczytania nie tylko w sezonie letnim.

Michael Walzer, Polityka i namiętność. O bardziej egalitarny liberalizm

Do książek z filozofii politycznej warto wracać po latach. Czas bowiem weryfikuje ich wartość – czy zachowują wciąż aktualność czy były tylko wykwitem danych czasów i więcej mówią nam o minionym okresie niż trapiących nas pytaniach. W przypadku tej pozycji Walzera z 2004 roku o anachroniczności, w polskiej wersji (z 2006 roku), świadczy jedynie grafika okładkowa, natomiast poruszane problemy w 2019 roku, w szczególności w Polsce, stały się arcyaktualne. Nierówności, prawa kulturowe, stosunek do wspólnot niedobrowolnych i mniejszościowych, relacje między państwem, a społeczeństwem obywatelskim – czyż nie te tematy dziś niemal co dzień nas dosięgają, przytłaczają? Amerykański filozof proponuje, jak sam zaznacza, “podniecająco nowe albo przynajmniej lekko prowokujące” spojrzenie na nie. Nawet jeśli będziemy z niego nieusatysfakcjonowani, to przynajmniej właśnie takiej metody nam dziś potrzeba.


Film

Księżyc Jowisza, reż. Kornél Mundruczó

Zaprezentowany w 2017 roku na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes węgierski film o historii młodego uchodźcy. Nastoletni Syryjczyk po wypadku zyskuje niesamowitą umiejętność lewitacji. Poznanie w obozie dla uchodźców lekarza zmienia życie obojga. Dzieło Kornéla Mundruczó dotyka problemu migracji i relacji w trudnym momencie życia. Film został nagrodzony Złotą Kamerą dla operatora, a pochwały zebrała również gra aktorska.

Wiktoria Milwicz – praktykantka w Fundacji Res Publica.

Fot. Pedro Ribeiro Simões via Flickr (CC BY 2.0)

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa