Burzyciele i budowniczy

Innowacje w polityce nie są tylko administracyjnym pustosłowiem. Znajomość prawa i procedur, doświadczenie w administracji - to nie wszystko. Na liście "New Europe 100" znalazły się osoby, których projekty starczyłyby za połowę nowych programów politycznych skostniałych […]


Innowacje w polityce nie są tylko administracyjnym pustosłowiem. Znajomość prawa i procedur, doświadczenie w administracji – to nie wszystko. Na liście „New Europe 100” znalazły się osoby, których projekty starczyłyby za połowę nowych programów politycznych skostniałych partii.  Ambitne, porywające, a przede wszystkim: wykonalne. Wybrałem tych, których projekty bardzo przydałyby się w Polsce – pięć osób z listy „New Europe 100” prezentuje Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Res Publiki Nowej.

 

Wojciech Przybylski
Wojciech Przybylski

1. Mustafa Nayem (1970) Ukraina

Dziennikarz i aktywista, jedna z twarzy niezależnej telewizji start-upu Hromadskie TV. Mustafa jest charyzmatycznym mówcą i komentatorem, liderem opinii. To od jego wpisu na Facebooku rozpoczął się Euromajdan, co dowodzi, że to idee i słowa rządzą światem.

2. Vladimír Kořen (1973) Czechy

Jeden z najbardziej przebojowych i niezależnych polityków w Czechach, osiągający sukcesy mimo braku poparcia ze strony głównych sił parlamentarnych. Rozpoczynał jako dziennikarz – popularyzator tematów naukowych i związanych z ekologią. W 2010 został burmistrzem miasta Říčany, w którym przeprowadził rewolucyjną politykę reform zaopatrzenia w gaz i energię elektryczną doprowadzając do obniżki cen o 30% a zarazem prowadząc strategię zrównoważonego rozwoju. Mimo ambitnych reform i postawieniu na nowoczesne technologie jego popularność w sondażach wciąż rośnie.

3. Zuzana Wienk (1976) Słowacja

Rozpoczęła karierę jako dziennikarka, ale szybko odkryła potencjał jako działaczka i aktywistka walcząca z kulturą korupcji w Stowarzyszeniu Fair-Play. Wykorzystując analizy metodą 'big data’, potencjał stowarzyszania się z innymi i siłę kampanii w mediach społecznościowych nadała rozmach nawet małym lokalnym interwencjom antykorupcyjnym zmieniając postawy i kulturę polityczną Słowacji.

4. Cristian Botan (1987) Rumunia

Utorował drogę dla kompetentnych i merytorycznych kandydatów na stanowiska w biurokracji państwowej. Badając dane na temat ścieżek prowadzących do zatrudnienia urzędników wpadł na pomysł ujawnienia wszystkich konkursów na stanowiska państwowe w sieci. We współpracy z rządem przygotował portale jobs.gov.ru, data.gov.ro, internship.gov.ro, a następnie stworzył w ramach rządu Wydział Usług Online i Projektowania, który pomaga w skutecznym i przejrzystym informowaniu o otwartych konkursach.

5. Radoslav Baťo (1977) Słowacja

Doradca prezydenta Andreja Kiski, który poprowadził jego kampanię wyborczą. Był to polityczny debiut Andreja Kiski, którego rywalem był faworyzowany w rankingach premier Robert Fico. Dzięki nowoczesnej kampanii wyborczej poruszającej problemy najważniejsze dla młodych Kiska zaangażował nowych wyborców i wygrał z przewagą niemal 60%. Merytoryczne zaangażowanie młodych w sprawy publiczne jest w Polsce jeszcze marzeniem.

10632591_10152870069068787_5108473469047564005_n
Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa