Bułgaria wyzwala się z rosyjskiej pętli gazowej

Po raz pierwszy od lat Sofia przetrwa zimę bez rosyjskiego gazu. W sektorze energetycznym pojawiają się nowe możliwości.


27 kwietnia wicepremier i minister finansów Assen Wasiliew ogłosił, że Bułgaria nie będzie negocjować z Gazpromem dostaw gazu, ponieważ rosyjski koncern przestał wywiązywać się ze swojej części kontraktu.

Bardzo trudno, patrząc wstecz, nie dojść do wniosku, że wyglądało to na pierwszą kostkę domina w serii wydarzeń, które w ciągu dwóch miesięcy obaliły koalicyjny rząd Kiriła Petkowa i Assena Wasiliewa. Eksperci nie mogli przewidzieć, że pod koniec roku Sofia nie rozpocznie ponownie rozmów z Rosjanami i nie będzie błagać o gaz.

A jednak od pół roku, dostawy gazu są nadal zamknięte, Gazpromu nie ma, a na horyzoncie pojawia się nowa energetyczna układanka. Bułgaria spróbuje tej zimy pójść na całość i po raz pierwszy od dekad uwolnić się od rosyjskiej pętli gazowej. Wynika to z działań Moskwy, ale też z powolnej zmiany percepcji w Sofii.

Nagłe załamanie

Bułgaria nigdy nie była uzależniona od gazu aż tak, jak inne, bardziej rozwinięte kraje UE. Europa zaczęła stanowczo wdrażać gaz ziemny do swojej gospodarki, aby wykorzystać go jako paliwo przejściowe, które zastąpi brudne i stare jednostki węglowe. Rosyjski gaz był więc krokiem w kierunku zielonej przyszłości UE.

Bułgaria jednak podążyła za tym trendem i czołowi politycy nigdy tak naprawdę nie próbowali zastąpić węgla brunatnego gazem ziemnym. Wynikało to z silnego lobbingu przemysłu węglowego i populistycznej mentalności bułgarskich polityków. Tak więc roczne zużycie gazu zawsze wynosiło około 3 mld metrów sześciennych, a najważniejszymi odbiorcami było centralne ogrzewanie, fabryki szkła i nawozów.

To stawia kraj w komfortowej sytuacji, aby uwolnić się od tej zależności. Nikt jednak tego nie zrobił, zanim Rosjanie nie zatrzymali przepływu.

Wtedy Petkow i Wasiliew wynegocjowali (szybko i bez żadnych publicznych szczegółów) kilka tankowców LNG z USA. Jednak do czasu ich upadku i objęcia sterów przez nowy rząd tymczasowy stawało się jasne, że tankowce zostaną odrzucone.

Strzał w stopę

Nowy rząd postanowił zmienić kurs i w posunięciu, które wprawiło w zakłopotanie niektórych ekspertów energetycznych, ale było zgodne z instynktem wielu polityków, powrócił do zabiegania o dostawy dla Gazpromu. Tymczasowy minister energii Rossen Hristov twierdził, że Bułgaria potrzebuje rosyjskiego gazu, jeśli chce przetrwać.

Było to błędne jako polityka i jako fakt.

Ponieważ wcześniej czy później dojdzie do arbitrażu Sofii z rosyjskim koncernem, słowa Hristova, który wielokrotnie twierdził, że inne kraje zaakceptowały moskiewską metodę płatności i Bułgaria też powinna, zrujnują jej szanse na wygranie sprawy. To może dodać miliardy do i tak już oszałamiającego rachunku.

Jednak Gazprom, na szczęście, rozstrzygnął sprawę za Bułgarię i zgodnie z nową rosyjską polityką strzelania sobie w stopę, nie negocjował z nowym rządem. Nie wiadomo, co dokładnie myślał Kreml: czy to, że Bułgarię można uczynić przykładem tego, jak karze się nieposłusznych, czy po prostu, że UE musi być zbiorowo odcięta od dostaw. Niezależnie od tego, nie było żadnych negocjacji.

Rząd tymczasowy wrócił do alternatyw.

Połączenie z Grecją

W czasach sowieckiej hegemonii, bułgarski sektor energetyczny został skutecznie opanowany przez Moskwę. Nawet później Rosja wywierała silny wpływ na każdy aspekt infrastruktury, elektrowni, paliw i cen. Miała ostatnie słowo w sprawie tego, kogo i gdzie mianować. Tak było jeszcze pięć lat temu.

Przez wiele lat jedyną realną alternatywą był azerski gaz, znacznie tańszy od rosyjskich paliw i benchmarkowany do ropy naftowej, a nie do bardzo zmiennego TTF (wypada tylko wspomnieć, że pięć czy sześć lat temu tak nie było i rosyjski gaz był tańszy).

Aby jednak azerski gaz mógł dotrzeć do Bułgarii, konieczne było zrealizowanie jednego projektu infrastrukturalnego – gazociągu ciągnącego się z greckiego miasta Komotini do bułgarskiego miasta Stara Zagora.

Wystarczy powiedzieć, że projekt ten powstawał przez 13 lat. Dla porównania, nowy rosyjski rurociąg Turk Stream z Turcji do Serbii – 18 miesięcy. Jednak dokończenie tego projektu stało się priorytetem zarówno dla rządu Petkowa, jak i dla rządu tymczasowego.

1 października długo oczekiwane połączenie gazowe zaczęło funkcjonować. Azerski gaz może płynąć do Bułgarii. Aby podkreślić, jak ważny jest to projekt dla regionu, warto zauważyć, że w uroczystym otwarciu uczestniczyli prezydenci Bułgarii, Rumunii, Grecji, Azerbejdżanu, Serbii i Macedonii Północnej, a także Ursula von der Leyen, która stwierdziła: „Dziś rozpoczyna się nowa era dla Bułgarii i Europy Południowo-Wschodniej. Wcześniej Bułgaria otrzymywała 80 procent swojego gazu z Rosji. Ten gazociąg zmienia sytuację zarówno dla Bułgarii, jak i dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Ten projekt oznacza wolność i niezależność od rosyjskiego gazu”.

Obecnie bułgarskie firmy państwowe i prywatne zarezerwowały 1,57 mld metrów sześciennych rocznie z dostępnych 3 mld metrów sześciennych, które mogą przepłynąć przez rurę. Miliard metrów sześciennych rocznie zarezerwował krajowy dystrybutor gazu Bulgargaz na dostawy azerskiego gazu ze złoża Szach–Deniz w pobliżu Morza Kaspijskiego. Należy ono do największych na świecie i jest obsługiwane przez Azerbejdżańską Spółkę Dostaw Gazu (AGSC), której udziałowcami są BP i Turkiye petrolleri.

Pozostałe moce zarezerwował grecki państwowy dostawca DEPA, włoska firma Edison i amerykańska Linden (partner bułgarskiego Overgazu). Ponadto w Komotini grecki operator systemu DESFA wybuduje stację kompresorową, dzięki której można zwiększyć przepustowość interkonektora do 5 mld metrów sześciennych rocznie (o 70 procent). Według dyrektora wykonawczego bułgarsko-greckiej rury gazowej Teodora Georgiewa, taki wariant został już omówiony i formalnie zatwierdzony przez stronę grecką. Pozwoli to na import z nowego terminalu gazu skroplonego w Aleksandropolis i zamieni gazociąg w koło ratunkowe dla Bałkanów.

Co dalej?

Oprócz tego Bulgargaz zorganizował pierwszy w tym roku przetarg na skroplony gaz ziemny (LNG), ale jego wyniki nie zostały publicznie ogłoszone, co sugeruje brak konkretów.

Ogłoszono trzy przetargi – na dostawy do końca roku, na cały rok 2023 i, co najważniejsze, na okres 2024–2034. Liczono, że posłuży to zaspokojeniu około jednej trzeciej potrzeb kraju rocznie.

Generalnie, długoterminowy kontrakt na dostawy LNG powinien zabezpieczać najlepsze ceny i dawać przewidywalność dostaw. W połączeniu z kontraktem azerskim i dużą ilością odnawialnych źródeł energii wprowadzanych do sieci, zapewniłoby to Bułgarii dwie trzecie jej potrzeb.

Jednak dziesięcioletni długoterminowy kontrakt na dostawy skroplonego gazu wydaje się na razie raczej poza zasięgiem. Prawdopodobnie potrzebny będzie kolejny, regularny rząd.

Ceny gazu tymczasem gwałtownie spadły, bo cały kontynent zaczyna się otrząsać z zależności od Rosji.

Wojna popchnęła Unię Europejską i Bułgarię do podjęcia tego zwrotu. Dla niektórych był on trudny i bolesny, ale po wyjściu za róg największa dźwignia Rosji nad gospodarką UE stanie się bezużyteczna.

_

Ognyan Georgiev – stypendysta programu Marcina Króla w Visegrad Insight. Wieloletni reporter i redaktor w czołowym bułgarskim wydawnictwie biznesowym Capital, a obecnie szef Kapital Insights – anglojęzycznego serwisu o bułgarskiej polityce, biznesie i gospodarce.

Artykuł powstał w ramach programu współpracy głównych tytułów prasowych w Europie Środkowej prowadzonego przez Visegrad Insight przy Fundacji Res Publica. Tekst ukazał się w języku angielskim w Visegrad Insight.

Fot.  KWON JUNHO / Unsplash.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa