Drugie seminarium „ABCadło idei” w Katowicach

Biblioteka Śląska w Katowicach, Res Publica Nowa oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów zapraszają na drugie wydarzenie z cyklu seminariów „DNA Miasta: ABCadło idei” w Katowicach. Gościem drugiego spotkania z tego cyklu będzie Paweł […]


Biblioteka Śląska w Katowicach, Res Publica Nowa oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów zapraszają na drugie wydarzenie z cyklu seminariów „DNA Miasta: ABCadło idei” w Katowicach. Gościem drugiego spotkania z tego cyklu będzie Paweł Dunin-Wąsowicz, publicysta, krytyk muzyczny i literacki, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”.

Drugie seminarium odbędzie się 18 maja 2012 r. w Domu Oświatowym (ul. Francuska 12, Katowice). O godz. 11:00 odbędą się warsztaty dla aktywnych mieszkańców miasta Katowic, podczas których uczestnicy będą szukać nowych pomysłów i projektów dla miasta.

Warsztaty i wykład przeznaczone są szczególnie dla studentów, pracowników urzędów miast (wydziały edukacji i kultury), edukatorów i animatorów kultury, pracowników organizacji pozarządowych, aktywnych mieszkańców miasta.

O godz. 15.00 zaplanowano wystąpienie Pawła Dunina – Wąsowicza poświęcone futurologicznym wizjom i historiom alternatywnym miast w polskiej literaturze. Pisarz spróbuje odpowiedzieć na pytania: Jak wyobrażenia i fantazje o mieście mają się do faktycznych historii, struktury społecznej, tkanki architektonicznej? Czym różnią się równoległe rzeczywistości stolicy i Śląska? Zastanawiając się nad tymi kwestiami, Dunin-Wąsowicz opowie o swojej najnowszej książce, „Warszawie fantastycznej”.

Celem całego projektu jest wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Jak odszyfrować zmiany zachodzące we współczesnych społeczeństwach, zrozumieć nowe procesy i zachowania? Czy istnieje klucz, dzięki któremu można odkryć mechanizmy rządzące przemianami kulturalnymi i społecznymi? Jak owe zjawiska odciskają swoje piętno na życiu miasta?

W ramach projektu zostaną zorganizowane dla zainteresowanych mieszkańców Katowic publiczne wykłady wybitnych postaci polskiej kultury oraz warsztaty nawiązujące do tematyki wykładów.

Koordynatorką realizacji projektu ze strony Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej jest Ewa Kokot. Ze strony „Res Publiki Nowej” w drugim seminarium wezmą udział Artur Celiński, Martyna Obarska i Xawery Stańczyk. Pomysłodawcami całego projektu są Ewa Kokot, Martyna Obarska i Wojciech Przybylski.

Zgłoszenia na warsztaty i wykłady: domoswiatowy@bs.katowice.pl lub 32 2554321

 

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa