7. Festiwal „Sputnik nad Polską” startuje dziś w kosmosie!

7. Sputnik to pierwszy na świecie festiwal filmowy, którego otwarcie odbędzie się jednocześnie na Ziemi i w kosmosie! Dziś rano czasu polskiego razem z załogą rakiety Sojuz z bazy Bajkonur w Kazachstanie ogień olimpijski wyleciał […]


7. Sputnik to pierwszy na świecie festiwal filmowy, którego otwarcie odbędzie się jednocześnie na Ziemi i w kosmosie! Dziś rano czasu polskiego razem z załogą rakiety Sojuz z bazy Bajkonur w Kazachstanie ogień olimpijski wyleciał w kosmos. Podczas ceremonii otwarcia Festiwalu organizatorzy oraz goście połączą się na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, aby świętować rozpoczęcie Sputnika z rosyjskimi kosmonautami – Olegiem Kotowem i Siergiejem Riazanskim! Kosmonauci razem ze zgromadzoną widownią obejrzą przejmujący dramat „Metro” w reżyserii Antona Miegierdiczewa.

Kosmiczne otwarcie Festiwalu rozpocznie się dziś – 7. listopada – o godzinie 19.00 Teatrze Polskim w Warszawie. 7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” zagości w kinach Kinoteka, Kultura i Iluzjon do 17 listopada, a następnie rozpocznie filmową podróż po kilkudziesięciu polskich miastach.

kosmonauci

Na ceremonii gościć będą przedstawiciele rządu polskiego i rosyjskiego, czołowi działacze kultury oraz liczni twórcy filmowi. Za wieloletnie wsparcie przedsięwzięcia Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska wręczy Nagrodę Przyjaciela Festiwalu „Sputnik” Ambasadorowi FR Aleksandrowi Aleksiejewowi oraz Marszałkowi Senatu RP Bogdanowi Borusewiczowi.

Ceremonię swoją obecnością zaszczycą także Członkowie Jury 7. Sputnika w składzie: Przewodniczący Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser, Dyrektor Naczelny Teatru Polskiego, Xawery Żuławski – polski reżyser, scenarzysta, aktor i filmoznawca oraz Łukasz Maciejewski – ceniony krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Film otwierający Festiwal – „Metro” – opowiada historię pasażerów, którzy są uczestnikami spektakularnej awarii moskiewskiego metra. Efekty specjalne, zawrotne tempo, nieprzewidywalne zwroty akcji i bolesne realia nowej rosyjskiej rzeczywistości nie pozostawią żadnego widza obojętnym. Na otwarciu zagości odtwórczyni jednej z głównych ról, znakomita rosyjska aktorka młodego pokolenia Jekaterina Szpica.

Uroczystość uświetni występ światowej sławy wirtuozki gry na thereminie – Lydii Kavinej – która naukę gry rozpoczęła w wieku 9. lat u samego Mistrza – Lwa Theremina – będącego jej bliskim krewnym.

Res Publica Nowa patronuje medialnie wydarzeniu.

Więcej informacji na www.sputnikfestiwal.pl

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa