5. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik”

17 listopada rozpoczyna się 5. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik". Podczas tegorocznej edycji "Sputnika" polska publicznosc będzie miała m.in. niepowtarzalna szanse zobaczyć najnowszy film Alexandra Sokurowa, który szturmem zawojował 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zdobywając […]


17 listopada rozpoczyna się 5. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik”. Podczas tegorocznej edycji „Sputnika” polska publicznosc będzie miała m.in. niepowtarzalna szanse zobaczyć najnowszy film Alexandra Sokurowa, który szturmem zawojował 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zdobywając najwyższą nagrodę Złotego Lwa. „Są filmy, które sprawiają, że płaczesz, są filmy, które cie rozśmieszają. Ale są i takie, które zmieniają twoje życie. Faust jest jednym z nich” – powiedział przewodniczący weneckiego jury, uzasadniając werdykt.

„Faust” Sokurowa jest adaptacją dzieł Johana Wolfganga Gethego oraz Tomasza Mana w śmiałej interpretacji. Jest też ostatnią z części poświęconą wielkim postaciom. Wcześniejszymi były: Hitler, Lenin oraz cesarz japoński Hirohito. Bohaterowie wcześniejszych części to sylwetki całkowicie realne, zatopione w historii. Faust natomiast funkcjonował dotychczas jako postać fikcyjna, literacka. Twórcy filmu poszli o krok dalej. Postanowili przedstawić Fausta jako postać realną, żyjącą w rzeczywistej przestrzeni. Ludzką. Opowieść o Fauscie to cała warstwa historii, kultury i filozofii.

Budżet filmu wyniósł osiem milionów euro. Udźwigniecie takiej sumy nie było możliwe jedynie przez Ministerstwo Kultury. Dlatego też w projekt, udzielając finansowego wsparcia, zaangażował się bezpośrednio premier Rosji Władimir Putin, który określił go jako leżący u podstaw duchowej bliskości Europy, Rosji i Niemiec.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Czechach, w których doskonale zachowane zaimki oddały klimat XIX-wiecznych Niemiec. Całości dopełniły wierna charakteryzacja, kostiumy, rekwizyty oraz gra aktorska w języku niemieckim.

Sam Alexander Sokurow opisał swój film jako pełen koloru, elegancki obraz z muzyka Straussa o zapachu czekolady.

Film „Faust” – zdobywca Złotego Lwa w Wenecji – do obejrzenia już wkrótce tylko na 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”

„Res Publica Nowa” jest patronem medialnym 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa