5. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Rosji

5. edycja Festiwalu Filmów Polskich "WISŁA" rozpocznie się w Moskwie w dniach 20 kwietnia 2012 roku i  trwał będzie do 27 kwietnia 2012 roku, a następnie rozpocznie podróż po kilkunastu miastach w Rosji, m.in. Swietłogorsku, […]


5. edycja Festiwalu Filmów Polskich „WISŁA” rozpocznie się w Moskwie w dniach 20 kwietnia 2012 roku i  trwał będzie do 27 kwietnia 2012 roku, a następnie rozpocznie podróż po kilkunastu miastach w Rosji, m.in. Swietłogorsku, Kaliningradzie, Rostowie, Jekaterynburgu i Niżnym Nowogrodzie.
Rosyjscy kinomani zapoznają się z najnowszymi obrazami polskich twórców filmowych, a także z klasyką polskiej kinematografii.

Niezapomnianym wydarzeniem będzie niezwykłe dzieło Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż„, które ukazuje losy 12 postaci XVI-wiecznego obrazu Pietera Bruegla „Droga Krzyżowa”. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z najnowszą produkcją Grzegorza Zglińskiego „Wymyk„. Nie zabraknie również głośnej i bardzo kontrowersyjnej „Sali samobójców” Jana Komasy, rewelacyjnie łączącej technikę animacji z grą aktorską. Zaprezentowana zostanie poruszająca „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, a także intrygujący „Czarny czwartek” Antoniego Krauze. Publiczność obejrzy skłaniający do przemyśleń film Feliksa Falka „Joanna” oraz współczesną tragedię mieszkańców jednej z polskich miejscowości ukazaną w „Linczu” Krzysztofa Łukasiewicza. Podczas Festiwalu planowany jest pokaz brawurowej, pełnej ironii historii życia dominującej Ki (Kingi) w filmie Leszka Dawida. Ocenie moskiewskich widzów oddamy również obraz Wiesława Saniewskiego „Wygrany” ze znakomitą kreacją aktorską Janusza Gajosa.

Do programu włączona zostanie retrospektywa dzieł jednego z najwybitniejszych twórców polskiej kinematografii  – Krzysztofa Zanussiego – który zaszczyci festiwalową publiczność swoją obecnością. W ramach retrospektywy widzowie zapoznają się m.in. z filmami „Iluminacja„, „Persona non grata” oraz „Serce na dłoni„.

W Moskwie zawitają również „Gwiazdy polskiego kina„. W prezentowanej przez artystów sekcji znajdą się filmy z udziałem Janusza Gajosa – „Mniejsze zło” i „Jasminum„, a także Krzysztofa Majchrzaka – „Pornografia” i „Konopielka„.
Do programu włączona zostanie  sekcja Polsko – rosyjskie motywy, która podejmie próbę ukazania wspólnych elementów kinematografii obu słowiańskich narodów. Tym razem zaprezentowane zosatanę filmy „Snajper. Broń odwetu” i „Klucz Salamandry.

Res Publika Nowa jest patronem medialnym festiwalu.

 

 

 

 

 

 

(źródło: mat. prasowy)

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa