5. edycja NARRACJI w Gdańsku

Już po raz piąty instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej ożywią zapomniane rejony Gdańska. W ciągu trzech listopadowych nocy, 15 – 17 listopada, Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zaproszą do odkrywania Wyspy Spichrzów, […]


Już po raz piąty instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej ożywią zapomniane rejony Gdańska. W ciągu trzech listopadowych nocy, 15 – 17 listopada, Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zaproszą do odkrywania Wyspy Spichrzów, Ołowianki i terenu Długich Ogrodów. Dzięki artystom i artystkom miejsca dotąd nieco zapomniane nabiorą nowych kolorów, dźwięków i … zapachów. Res Publica Nowa patronuje medialnie wydarzeniu.

Kuratorem tegorocznej edycji NARRACJI jest Rob Garrett, nowozelandzki kurator realizujący projekty artystyczne w przestrzeni publicznej często angażując do nich młodych, niezależnych artystów. Zafascynowany bogatą historią i dzisiejszym zróżnicowaniem obszaru Długich Ogrodów, Garrett w swojej koncepcji kuratorskiej „Unearthing delights. Markets, memories and meetings | Odkrywanie zachwyca. Targowiska, spotkania, wspomnienia” postanowił zderzyć świat przeszłości z teraźniejszością terenu: przeplatają się w niej motywy barwnych ogrodów, otwartego, pełnego życia targowiska oraz obrazy z teraźniejszości – zaniedbanie, zapomnienie, zepchnięcie na margines miasta. Prace artystów i artystek biorących udział w NARRACJACH nawiązując do przeszłości miejsca, odkrywać będą jego twórczy potencjał.

– Dwa wyrazy zawarte w tytule 5. edycji wydarzenia w sposób szczególny nawiązują do zjawiska powtórnego zaangażowania i zachwytu, które może być rezultatem odkrywania przeszłości i pokazywania potencjału miejsc pogrążonych w zapomnieniu – mówi kurator 5. edycji NARRACJI, Rob Garrett.

Obok projektów artystek i artystów z Nowej Zelandii, Niemiec, Francji, Australii, Litwy, USA, Wielkiej Brytanii czy Rosji, którzy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w NARRACJACH przez kuratora, zobaczymy także prace wybrane w otwartym naborze oraz projekty zgłoszone przez mieszkańców Długich Ogrodów lub osoby związane z tym miejscem. Ten ostatni cykl prac realizowany jest dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Łącznie podczas Narracji zrealizowanych zostanie ponad 20 projektów.

mat. promocyjne
mat. promocyjne

Kurator o pracach festiwalowych: – Wśród wybranych propozycji znalazły się świetne prace site-specific odnoszące się do historii oraz współczesnej sytuacji Długich Ogrodów. Wybraliśmy również projekty niosące szerszej publiczności głos ludzi niegdyś lub obecnie związanych z tym terenem. (…) Nawiązując do motywów przewodnich tegorocznych NARRACJI – targowisk, spotkań, wspomnień – wybrane prace przywołują zapachy, dźwięki, opowieści i magię Długich Ogrodów z odległej przeszłości, niedawnej historii i współczesności.

Spotkanie z kuratorem połączone ze spacerem po Długich Ogrodach rozpocznie się 15 listopada o godz. 19.00 w sieni IKM. Zapraszamy!

Narracje. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej, 15-17 listopada 2013 r, 17.00 – 24.00

Więcej informacji: narracje.eu i facebook.com
Kurator: Rob Garrett
Koncepcja kuratorska: Unearthing Delights. Markets, Memories and Meetings | Odkrywanie zachwyca. Targowiska, spotkania, wspomnienia

Artyści:
Gregory Bennett (Nowa Zelandia)
Rebecca Ann Hobbs (Nowa Zelandia)
Rachael Rakena (Nowa Zelandia)
Juliette Laird (Nowa Zelandia)
Anastasia Klose (Australia)
Manon Awst, Benjamin Walther (Niemcy)
Alexandra Guillot (Francja)
Ines Tartler (Niemcy)
Where Dogs Run (Rosja)
Judy Rifka (Stany Zjednoczone)
Eglė Rakauskaitė (Litwa)

Artyści wybrani w otwartym naborze projektów:
Anna Królikiewicz
Tomasz Domański
Tomasz Wlaźlak i Katarzyna Malejka
Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz
Katarzyna Swinarska i Grażyna Rigall
Paweł Kowzan
Justyna Gruszczyk
Jakub Knera
Autorzy projektów wybranych w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne:
Paweł Seroka i Henryk Glaza
Joanna Kozera
Katarzyna Hajduczenia i Justyna Halikowska
Joanna Stanisławek
Daria Lisewska, Agnieszka Krzywicka-Jakubowska i Sławomir Lipnicki
Kamila Kmiecik i Ewa Puczyłowska

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Urząd Miejski w Gdańsku
Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska
Partner główny: Narodowe Centrum Kultury
Patronat honorowy: Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie, Ambasada Australii w Polsce, Ambasada Polski w Nowej Zelandii
Partnerzy: Fundacja TNS, Klub Morza Zejman
Patroni medialni: TVP Kultura, Dziennik Bałtycki, Arteon, Art&Business, Exklusive, Res Publica Nowa, Hiro Free, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Kulturaonline.pl

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa