„Recz pospolitych namiętności” – nowy numer „Res Publiki” – release party i wernisaż

Już w połowie lipca do sprzedaży trafi kolejny numer „Res Publiki Nowej” – „Rzecz pospolitych namiętności”. 15 lipca (czwartek) w siedzibie redakcji przy ul. Gałczyńskiego 5 w Warszawie release party, podczas którego nowy numer zostanie […]


Już w połowie lipca do sprzedaży trafi kolejny numer „Res Publiki Nowej” – „Rzecz pospolitych namiętności”. 15 lipca (czwartek) w siedzibie redakcji przy ul. Gałczyńskiego 5 w Warszawie release party, podczas którego nowy numer zostanie wypuszczony w świat i otwarta zostanie wystawa fotografii Tomasza Kaczora „Białe Noce”. Początek imprezy o godz. 20. Wstęp wolny!

Spis treści

Wojciech Przybylski, Artur Celiński, Maciej Gdula, Helena Jędrzejczak i Maciej Melon z orężem socjologicznej metodologii i z poszanowaniem historycznego kontekstu rozprawiają się z zagadnieniem roli emocji w dyskursie publicznym i zagrożeń, jakie dla niego stwarzają. O innowacyjnych metodach partycypacji w demokracji rozmawiają Radosław Markowski, Anna Przybylska i Andrzej Waśkiewicz, a Rafał Romanowski podsumowuje Kraków po szansie, którą dostał, otrzymując w 2000 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W nowym numerze także: wiersze Justyny Bargielskiej, za które poetka otrzymała ostatnio Nagrodę Literacką Gdynia. Agnieszka Kurant i Aleksandra Wasilkowska, reprezentujące Polskę na tegorocznym Biennale w Wenecji, szukając emergency exit, decydują się na skok w chmury.

„Rzecz pospolitych namiętności” to próba spojrzenia z dystansu, a także z perspektywy historycznej, na emocje w przestrzeni publicznej, choć analizy zjawiska redakcja zdecydowała się podjąć już wcześniej, w kontekście emocji, których katalizatorem stały się: katastrofa pod Smoleńskiem, przyspieszone wybory prezydenckie, powódź. „Cóż po polityce, jeśli nie ma różnić się od mszy?”, czy „wyraźną emocjonalną różnicą tnącą jak brzytwa polski naród na dwa światy jest współczucie?”, troska o demokrację, dla której emocje mogące powodować wykluczenie, kieruje za to do poszukiwania złotego środka pomiędzy racjonalnością a emocjonalnością. Kontekstu historycznego przydaje tekst Roberta Jacoba, rozprawiając się z pietas, które „dziś silnie wkracza w przestrzeń życia politycznego i jako jedyne może spajać rozwarstwione społeczeństwo”, na podstawie tekstów prawnych Cesarstwa Rzymskiego. W temacie numeru nie mogło zabraknąć analizy relacji z Rosją, której podjął się Maciej Melon. Dominique Moïsi analizuje emocje jako katalizator relacji między światem zachodnim a światem arabskim i muzułmańskim, uwięzionym w kulturze poniżenia, większości Azji pielęgnującej kulturę nadziei. Czy w obliczu zderzenia emocji priorytetem dla Zachodu jest rozpoznanie natury zagrożenia stwarzanego przez muzułmańską kulturę upokorzenia w stosunku do Europy i Stanów Zjednoczonych?

Czy Kraków zmarnował szansę, jaką dostał, otrzymując tytuł Europejskiej Stolicy Kultury? – pyta Rafał Romanowski, uczestnik dyskusji organizowanej przez „Res Publikę” w ramach programu DNA Miasta, mającego na celu wzmacnianie społecznej aktywności w budowaniu wizji kultury miejskiej. Krytycznie o nowych formach uczestnictwa obywateli w procesach politycznych wypowiadają się Radosław Markowski, Anna Przybylska i Andrzej Waśkiewicz. Realizacją tej refleksji jest nowy projekt „Res Publiki” DNA Miasta: Diagnoza, analizujący, w jakim stopniu i w jaki sposób jedenaście miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury wdraża priorytet konkursu – Miasto i Obywatele.

W numerze „Rzecz pospolitych namiętności” znalazło się miejsce na spojrzenie na kulturę jako na ideologię polityczną, o kulturalizmie piszą Jens-Martin Eriksen i Frederik Stjernfelt. W nowym numerze kwartalnika także Daniel Miller przedstawia wizję postmiasta, miasta globalnego – którego architektura jest na podobieństwo sieci, unieważnia pewniki nowoczesnej kartografii, sprawia, że społeczeństwa dyscypliny przekształcają się w społeczeństwa kontroli. Katarzyna Kazimierowska przeprowadza wywiad z Agnieszką Kurant i Aleksandrą Wasilkowską, które opowiadają o swoim skoku w chmury w proteście wobec monitoringu świata – instalacji Emergency exit w polskim pawilonie na Biennale w Wenecji. Sięgając po najnowszy numer „Res Publiki”, można zapoznać się z wierszami Justyny Bargielskiej z tomu poetyckiego „Dwa fiaty”, za który w czerwcu, tuż przed oddaniem kwartalnika do druku, poetka została uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia. W numerze także tekst Mikaly Lakiego dotyczący narodowościowego zwrotu na Węgrzech, numerologicznie o narodowościowo-apokaliptycznym magazynie „44” i wolnościowym białoruskim „34” pisze Szymon Ozimek, a Joanna Ostrowska analizuje holocaustowo-obozowe „przygody” Mariana Pankowskiego.

Tomasz Kaczor o fotografiach przedstawionych na wystawie “Białe noce”, która uświetni release party: W czerwcowe i lipcowe noce nie opłaca się spać. Ledwo co się porządnie ściemni, a już zaraz znowu zaczyna świtać. W te upalne miesiące właśnie o tej porze najchętniej wybierałem się na spacer. Już ponad rok temu wyprowadziłem się z Żoliborza na Mokotów. W rodzinnej dzielnicy zostały miejsca, które śmiało mogę nazwać swoimi, w nowej – ciągle jeszcze takich szukam. Ta wystawa to dwie historie o miejscu. Pierwsza o tym dobrze znanym, oswojonym, do którego ciągle wracam, druga o nowym, jeszcze nie do końca odkrytym, dopiero nieśmiało poznawanym. Wszystkie zdjęcia powstały między godziną 3:00 a 4:30, kiedy zaczynały gasnąć latarnie.

Zdjęcia Tomasza Kaczora będzie można obejrzeć w siedzibie „Res Publiki” do połowy sierpnia.

Serdecznie zapraszamy!

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa