„Powroty” – nowy numer „Res Publiki”
“Res Publika Nowa” w najnowszym numerze przedstawia problematykę reemigracji do Polski. Od czego uzależniona jest decyzja o powrocie do kraju? Czy powrót jest możliwy? Jaki obraz Polski widzianej zza granicy wpływa na dokonanie wyboru? Nie […]
“Res Publika Nowa” w najnowszym numerze przedstawia problematykę reemigracji do Polski. Od czego uzależniona jest decyzja o powrocie do kraju? Czy powrót jest możliwy? Jaki obraz Polski widzianej zza granicy wpływa na dokonanie wyboru? Nie ma poprawnej odpowiedzi na te pytania – przedstawiamy analizy najważniejszych strategii argumentacyjnych. W temacie numeru publikujemy osobiste wypowiedzi na temat powrotów – tych znajdujących się w sferze imaginacji, dokonanych albo przekreślonych: Leonarda Neugera, Ireny Grudzińskiej-Gross, Gabrieli M. Buczek, Aleksandra Smolara, Tomasza Bańki.
Pytania związane z polityką imigracyjną i demografią w perspektywie europejskiej stawiają Krzysztof Iszkowski, Therese Kossowski oraz kontrowersyjny niemiecki polityk – Thilo Sarazzin, z Pierrem Manent rozmawia Ariadna Lewańska.
W numerze publikujemy także artykuł Języki niezależności Przemysława Czaplińskiego o polskim języku postkolonialnym – esej o książkach Homo Sovieticus Józefa Tischnera, Krfotoku Edwarda Redlińskiego i Absolutnej amnezji Izabeli Filipiak. Agnieszka Podpora przedstawia literackie powroty izraelskich pisarek. Jak miasta radzą sobie z partycypacyjnymi sposobami współpracy z mieszkańcami w kontekście starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury? – na to pytanie odpowiadamy, publikując Raport DNA Miasta: Diagnoza przygotowany przez Artura Celińskiego i Aleksandrę Niżyńską. Przedstawiamy esej Andrzeja Ledera Hutnik inspirowany warszawskim graffiti. W dziale Książki tekst Macieja Melona o dwóch Historiach Filozofii politycznej – W. Juliana Korab-Karpowicza oraz Leo Straussa i Josepha Cropseya. Ewa Stusińska pisze o pornografii w kontekście książki Lindy Williams Hard core. Władza, przyjemność i „szaleństwo widzialności”.
W dziele Res Musica przygotowanym przez redakcję Screenagers tekst Marcina Zalewskiego o fonosferze miasta Krawężnikofon.
W numerze niepublikowane dotąd wiersze Samanthy Kitsch z wprowadzeniem Joanny Mueller, a także fragmenty głośnej książki Kateřiny Tučkovej Wyhnání Gerty Schnirch [Wypędzenie Gerty Schnirch] o wypędzonych z Czech z omówieniem Martyny Obarskiej.
W dziale ekonomia dwa polaryzujące artykułu – Tomasza Kasprowicza O tym, jak młodzi dobrowolnie finansują przywileje starszych i Xawerego Stańczyka Dokąd płynie “cargo”?.
„Powroty” „Res Publiki Nowej” to także spotkanie z doskonałymi zdjęciami Adama Pańczuka.