„Nieodzowność konserwatyzmu. Księga pamięci Tomasza Merty”

Trudno wybrać tylko jeden obraz Tomasza Merty – kompetentnego i zaangażowanego urzędnika państwowego, niebagatelnego przewodnika po zawiłych ścieżkach myśli politycznej, publicysty, nauczyciela i erudyty. We wspólnej publikacji Muzeum Historii Polski i Teologii Politycznej Tomasza Mertę […]


Trudno wybrać tylko jeden obraz Tomasza Merty – kompetentnego i zaangażowanego urzędnika państwowego, niebagatelnego przewodnika po zawiłych ścieżkach myśli politycznej, publicysty, nauczyciela i erudyty. We wspólnej publikacji Muzeum Historii Polski i Teologii Politycznej Tomasza Mertę wspominają przyjaciele, współpracownicy i uczniowie.

 

„Tomek wybudował gmach trwalszy od katedry, gmach pamięci i wdzięczności tych, którzy go znali – jego bliskich, przyjaciół, współpracowników czy uczniów. Tomek był jak skała – jego prawość, dojrzałość, przenikliwość intelektualna, zaangażowanie sprawiały, że każdy, kto się z nim stykał, zyskiwał. Zyskiwał w sensie praktycznym – bo Tomek miał wielki dar znajdowania odpowiednich środków do osiągania właściwych celów. W sensie intelektualnym, ponieważ chętnie dzielił się inteligencją i erudycją, umieszczając nawet drobne sprawy na wyobrażonej mapie polskiej kultury. I wreszcie w sensie moralnym – jako niezwykły przypadek człowieka emanującego prawością i prostotą, przy którym każdy był czy starał się być lepszy. Należy wspomnieć jeszcze lojalność, pogodę.”

Fragment Przedmowy, Robert Kostro, Marek A. Cichocki

 

Książka dostępna nieodpłatnie za uiszczeniem opłaty związanej z przesyłką.

Zamówienie: wydawnictwa@muzhp.pl

 

Biogram Tomasza Merty na stronach MHP.

Wybrane wspomnienia opublikowane na stronach MHP.

Spis treści książki.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa