Projekt edukacyjny

Jak przemawiać, by porywać do działania? Jak skutecznie przekazywać treści i lepiej komunikować się z innymi? Sztuki mówienia można się nauczyć!

W projekcie Sztuka mówienia #wygrajsłowem pokazujemy jak przemawiać, by zainteresować i zaangażować słuchaczy. Niedoceniana w procesie edukacji retoryka okazuje się umiejętnością przydatną w życiu codziennym: w kontaktach ze znajomymi, nauczycielami, wykładowcami, współpracownikami, wreszcie szerszą publicznością.

Przedstawiamy więc zasady tworzenia interesujących przemówień. W krótkich tutorialach Jacek Wasilewski – doktor habilitowany, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, medioznawca, dziennikarz i specjalista w dziedzinie wystąpień publicznych dzieli się praktycznymi wskazówkami jak to robić. Opanowanie tych prostych reguł dodaje mówiącemu pewności i pomaga uczestniczyć w debacie publicznej.

Projekt zakończymy „Bitwą przemówień” – wydarzeniem, podczas którego uczestnicy wygłoszą mowy związane ze swoją dziedziną oraz udowodnią, że dzięki technikom retorycznym nawet najbardziej abstrakcyjny temat może porwać publiczność. To widzowie zdecydują, kto wygra słowem! Pojedynek podsumuje Jacek Wasilewski. „Bitwa przemówień” rozegra się 23 listopada 2016 w Teatrze Ochoty o godzinie 19.00. Do starcia na słowa staną:

Jakub Bednaruk

trener ONICO AZS Politechnika Warszawska urodzony jako niskopienny góral w Bielsku-Białej, na hali od urodzenia, od ponad 20 lat w profesjonalnej siatkówce, mąż i ojciec, od 8 lat w Politechnice Warszawskiej, a od 5 jako pierwszy trener

Marcin „Duże Pe” Matuszewski

MC i autor tekstów, jeden z prekursorów polskiego freestyle’u. Zderza hip-hop MC’ingowy z innymi dziedzinami sztuki – odbył sceniczną konfrontację z poetą Adamem Zagajewskim czy z kompozytorem i pianistą Waldemarem Malickim

Marta Niedźwiecka

certyfikowana sex coach, pracująca z ciałem i relacjami intymnymi. Współautorka bestsellerowej książki „Slow Sex – uwolnij miłość”

Sławomir Paszkiet

rzecznik prasowy Biura Rady m.st. Warszawy, tłumacz literatury niderlandzkiej, wykładowca uniwersytecki. Był attaché kulturalnym i prasowym Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz dyrektorem Biura Polskiej Izby Książki

Maciej Ulewicz

dziennikarz radiowy i telewizyjny zajmujący się kulturą. Prowadzi autorski program Kultura do kwadratu na antenie Polsat News 2

Tutoriale:

Jak dobrze wycelować, czyli o celu i adresacie naszego wystąpienia

Pełna micha, czyli jak zmieścić się z wypowiedzią w czasie wystąpienia

Po co ci pięć palców? O strukturze wypowiedzi

Na początku było słowo… ale jakie? Jak zacząć, żeby porwać tłumy

…i koniec końców, czyli dlaczego jedno zakończenie jest lepsze niż pięć

Jak skutecznie zanudzić odbiorcę? Co zrobić, żeby nasz słuchacz wytrwał do końca

Projekt przygotowują:

Res Publica – wspiera rozwój kultury i poziomu debaty publicznej poprzez wydawanie trzech tytułów: kwartalnika Res Publica Nowa, anglojęzycznego półrocznika Visegrad Insight oraz Magazynu Miasta, pierwszego interdyscyplinarnego pisma o tematyce miejskiej w Polsce. Prowadzi projekty DNA Miasta oraz New Europe 100.

Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej – instytucja kulturalna łącząca przestrzeń debiutu i artystycznego eksperymentu z bogatą ofertą edukacji teatralnej.

Edulandia.pl – serwis edukacyjny portalu Gazeta.pl; przedstawiający przydatne informacje dla szóstoklasistów, gimnazjalistów, licealistów oraz studentów.

Organizatorzy:

logo-resp-nowe 2


logo_teatr_ochoty_nieb

Patron medialny:

edulandia_2011

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn_01_cmyk