Sympozjum Kołakowskiego

W czwartek, 19 listopada 2015 r. w Warszawie odbędzie się pierwsze Sympozjum Kołakowskiego. W jego ramach światowej rangi naukowcy z ośrodków akademickich z Europy i USA dyskutować będą nad spuścizną polskiego filozofa.

Podczas tegorocznego spotkania wybitni filozofowie i religioznawcy przyjrzą się myśli religijnej Leszka Kołakowskiego oraz zastanowią się nad przyszłością Zachodu w kontekście sekularyzacji i przemian w obrębie religii.

W pierwszej części, podczas seminarium, uczestnicy dyskutować będą czy polski filozof miał rację twierdząc, że jedynie odnosząc się do sacrum można akceptować życie w pełni, uznając jednocześnie jego nieusuwalną tragiczność? Czym w ogóle jest sacrum? I czy należy rozumieć je wyłącznie jako element kultury?

W dyskusji wezmą udział: prof. Aziz Al-Azmeh (Central European University), prof. John Dunn (University of Cambridge), dr Taras Dobko (Ukraiński Katolicki Uniwersytet), prof. Steven Lukes (New York University), prof. Johannes Zachhuber (University of Oxford), dr hab. prof IFiS PAN oraz University of Nottingham Agata Bielik-Robson (University of Nottingham, Polska Akademia Nauk), dr hab. prof. UP Paweł Kłoczowski (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), prof. Marcin Król (Uniwersytet Warszawski).

Następnie odbędzie się wykład otwarty prof. Johannesa Zachhubera z Uniwersytetu Oksfordzkiego pt. „Sekularyzacja i przyszłość Zachodu”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18.00 do Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów na Uniwersytecie Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście 32). Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Wstęp wolny.

Sympozjum Kołakowskiego to cykl spotkań poświęcony myśli polskiego filozofa organizowane przez trzy ośrodki naukowe: Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Oksfordzki. Celem Sympozjum jest refleksja nad myślą Leszka Kołakowskiego i tematami, które podejmował, przypomnienie oraz utrwalenie jego wyjątkowo bogatego dorobku badawczego.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Oksfordzki. Operatorem tegorocznego spotkania jest Res Publica.

Wykład otwarty: 18:00-19:30 Johannes Zachhuber, „Przyszłość sekularyzacji na Zachodzie” Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów UW (Krakowskie Przedmieście 32)

iwm_logo uwPoMP_logo_CMYK