Praktykanci

Edycja wiosna 2017

Marta Baranowska

Studia: Ukończyłam studia inżynierskie i magisterskie na Wydziale Architektury PW, pracuje jeszcze nad dyplomem magisterskim dotyczącym dość aktualnego tematu – granicy miasta.

Plany na przyszłość: Praktyki w Res Publice pomogły mi lepiej zrozumieć, w którą stronę chciałabym iść – połączyć pracę badawczą z działalnością artystyczną. Rozwinąć się nie tylko w kierunku małej architektury, wystroju wnętrz, ale i badania oraz wizualizacji danych i problemów przestrzennych. W architekturze i urbanistyce od zawsze najbardziej lubię etap analizy, strategii oraz programowania przestrzeni. Planuję łączyć badania nad przestrzenią z dobrą i ciekawą prezentacją graficzną.

Zainteresowania: Poza urbanistyką i przestrzenią publiczną jest to fotografia i wystrój wnętrz. Odkąd pamiętam coś wytwarzam, a nad przestrzenią, w której mieszkam ciągle eksperymentuje – przestawiam, zmieniam. Lubię spacery po mieście, i dla równowagi też czasem odpocząć od miasta.

Praktyki w Res Publice: W Res Publice pracowałam przy projektach zespołu miejskiego. W trakcie moich praktyk swoją premierę miał raport MPK 2016, do którego miałam przyjemność wykonać kilka infografik, łącząc w ten sposób kilka swoich zainteresowań. Pomagałam też w drobnych, bieżących zadaniach redakcyjnych. Na koniec zmierzyłam się z własnym tekstem. Zadania, które dostawałam były zgodne z moimi zainteresowaniami i predyspozycjami, co uznaje za duży atut współpracy. Przez cały okres trwania praktyk miałam poczucie przynależności do zespołu miejskiego na równych zasadach. Chętnie korzystałam też z możliwości uczestniczenia w konferencjach czy wykładach dodatkowych. Praktyki dały mi możliwość poznania współczesnej problematyki związanej z przestrzenią miejską, czego niestety nie dały mi studia. Uwrażliwiły mnie też znacznie bardziej na kwestie społeczne w mieście. Było to naprawdę dobre doświadczenie, które mogę z pełną odpowiedzialnością zarekomendować.

 

Krzysztof Średziński

Studia: Czwarty rok „na Ikapie”, czyli pierwszy rok drugiego stopnia na kulturoznawstwie w Instytucie Kultury Polskiej UW na specjalizacjach: Kultura miejska i Animacja kultury.

Plany na przyszłość: Zapuścić brodę. Kupić rower. Zdobyć pracę w sektorze kultury. Założyć ogródek warzywny. Odkurzyć perkusję.

Zainteresowania: Miejskie rewitalizacje i różne improwizacje.

Praktyki w Res Publice: Nie na darmo spędzony czas. Kawę robiłem tylko sobie, a dokładnie herbatę miętową. Wszystkim zainteresowanym pracą badawczą i dziennikarską w tematyce miejskiej, praktyki te polecam, Krzysztof Średziński.

Edycja jesień 2015

Studia: Praca doktorska pt.”Moja dzielnica-nasze miasto. Praktyki społeczno-kulturowe warszawskich grup dzielnicowych” w Zakładzie Animacji Kultury (Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego).

Zainteresowania: Animacja kultury, antropologia miasta, turystyka

Plany na przyszłość: Obrona doktoratu, zdobycie najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach, Wolontariat Europejski na Islandii, szczęśliwe życie

Praktyki w Res Publice: W ramach praktyk pracowałam przy tworzeniu raportów kulturalnych. Wyczuliły mnie one na szczegóły (precyzyjne przepisywanie liczb, znajdowanie literówek) i jasne formułowanie myśli. Mogłam poćwiczyć redagowanie tekstów. Podobała mi się atmosfera w redakcji, inspirujący ludzie i ciekawe artykuły, do których mogłam dotrzeć dzięki praktykom. Polecam!

Adam Gawron

Adam Gawron

Studia: Politologia na Uniwersytecie Śląskim oraz Urban Design na Uniwersytecie Barcelońskim

Zainteresowania: miasto, jego rozwój i rewitalizacja. Poza tym, nowe media, języki obce, stand-up comedy i wszystko, co politycznie niepoprawne. Ostatnio, religie, ich sens i miejsce w społeczeństwach XXI wieku.

Plany na przyszłość: Powrót do Hiszpanii i praca w organizacji Jovesolides w charakterze wolontariusza w ramach Wolontariatu Europejskiego. Zdecydowana walka z prokrastynacją, moim zaciekłym wrogiem.  

Praktyki w Res Publice:  W trakcie stażu pracowałem przy programie DNA Miasta w Katowicach. Dobra okazja, aby poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące polityką lokalną, a w szczególności polityką kulturalną.

Dorota Groyecka

Studia: absolwentka dziennikarstwa, polonistyki i kulturoznawstwa

Praktyki w Res Publice: Podczas stażu byłam zaangażowana przede wszystkim w program DNA Miasta, prowadzony w Koszalinie. Był to najciekawszy i najbardziej rozwijający element praktyk. Uczestniczyliśmy w badaniach właściwie od początku do końca – od wyjazdu do Koszalina, gdzie spotykaliśmy się z urzędnikami i ludźmi kultury, poznawaliśmy sytuację polityczną i kulturalną miasta, przez spisywanie i analizę wywiadów, po finalne przygotowanie raportu. W ramach projektu byliśmy z jednej strony obdarzeni sporym zaufaniem i zostaliśmy wrzuceni od razu na głęboką wodę – np. większość wywiadów przeprowadzaliśmy samodzielnie, z drugiej strony w trakcie wszystkich działań mogliśmy liczyć na wsparcie i porady osób odpowiedzialnych za projekt jako całość. Podczas stażu pomagałam również w mniejszych pracach redakcyjnych magazynu „Miasta”.

 

Natalia Topczewska

Studia: Public Relations i Marketing Medialny, wydział WDiNP, Uniwersytet Warszawski

Zainteresowania: Uwielbiam czytać kryminały Cobena i książki Łysiaka. Spędzam dużo czasu na zagranicznych portalach branżowych m.in. PRSA. Lubię podróżować i odkrywać historię poszczególnych miast. Interesuję się również sportem, kocham pływać, jestem Ratownikiem WOPR i trenuję w sekcji pływackiej AZS UW.

Plany na przyszłość: Kalendarz mam zapełniony do końca roku akademickiego. W najbliższej przyszłości chcę ukończyć studia licencjackie na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto w kwietniu rozpoczynam staż w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie, w sekcji Public Affairs i protokolarnej. Planuję również doprowadzić do końca projekt społeczny, który obecnie realizuję w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Praktyki w Res Publice: Moje praktyki w Res Publice trwały trzy miesiące. Przez ten czas pomagałam PR Manager Fundacji w prowadzeniu działań public relations. Nauczyłam się dobrze pisać informacje prasowe, utrzymywałam relacje z mediami, a także promowałam wyniki badań. Ponadto pomagałam w tworzeniu strategii działań PR i organizacji wydarzeń m.in konferencji. Z czystym sumieniem polecam każdemu praktyki w Res Publice. Można się dużo nauczyć i dowiedzieć się na czym polega PR w organizacjach pozarządowych.

 

Edycja wiosna 2015

Małgorzata Cichecka

Małgorzata Cichecka

Studia: kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej.

Zainteresowania: varsavianistyka, filmy z Herculesem Poirot, historia muzyki popularnej, kuchnia i kawa.

Plany na przyszłość: więcej podróżować, wciąż się rozwijać, szukać nowych wrażeń…i skończyć pracę magisterską.

Praktyki w Res Publice: Świetne! Od samego początku robiłam ciekawe rzeczy i byłam traktowana jak partner w pracy, a nie smutny praktykant od brudnej roboty. W trakcie stażu pracowałam głównie przy programie DNA Miasta, dzięki czemu zajmowałam się tym, co mnie interesuje – politykami miejskimi, wyszukiwaniem informacji i wykopywaniem danych niemożliwych do znalezienia. Dobra zabawa, wyjazdy, fajni ludzie, a do tego praktyka i doświadczenie, które na pewno mi się przydadzą. Big up!

Maciej Folta

Maciej Folta

Studia: Skończony prawnik i socjolog in spe; doktorant w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN.

Zainteresowania: Interesują mnie procesy partycypacyjne, zrównoważony transport i tworzenie przyjaznych ludziom przestrzeni. Jestem entuzjastą partycypacji społecznej w różnych formach. Lubię fotografować, chodzić do kina, gotować i słuchać muzyki spod znaku NewRetro.

Plany na przyszłość: przygotowanie doktoratu, praca w trzecim sektorze, może też praca naukowa.

Praktyki w Res Publice: Nie będę chyba odosobniony, gdy napiszę, że praktyki w Res Publice były dla mnie świetnym doświadczeniem zawodowym i intelektualnym. Zacznę od szczegółu technicznego, ale ważnego: praktyki trwały trzy miesiące, co pozwoliło mi na lepsze poznanie ludzi i stylu pracy Fundacji. Z rzeczy ważniejszych: nad praktykantami wciąż była pełniona dyskretna, lecz uważna opieka; zadania, które wykonywaliśmy w ramach praktyk były interesujące i rozwijające, dbano przy tym, by mieściły się one w zakresie naszych zainteresowań, dzięki czemu praktyki były korzystne dla mnie i dla Fundacji: ja robiłem to, co mnie interesowało i wciąż się uczyłem, a teksty i wyniki badań były dobrej jakości. Mieliśmy też ciągłą możliwość rozwoju, z której mogliśmy korzystać (wyjścia na konferencje, wyjazdy badawcze), gdzie mogliśmy pracować na równi ze stałymi członkami Zespołu Miejskiego. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem odbyć praktyki w Res Publice. Polecam je każdemu zainteresowanemu problemami cywilizacyjnymi, czy to na skalę miejską, środkowoeuropejską, czy globalną.

 

Michał Sęk

Michał Sęk

Studia: Ukończone na geografii (specjalizacja: geografia krajów rozwijających się), nieukończone na gospodarce przestrzennej (specjalizacja: rozwój regionalny i lokalny).

Plany na przyszłość: Planuję poszerzyć swoją wiedzę na temat analizy danych ilościowych (Big Data) oraz prezentacji ich na mapach – myślę, że będę mógł wykorzystać te umiejętności z pożytkiem dla DNA Miasta – być może w nowym projekcie :).

Zainteresowania: rozwój regionalny i lokalny, czyli to jak poszczególne regiony różnią się w poziomie i potencjalne rozwoju – w Polsce, Europie i Indonezji. Rola miast w rozwoju społeczno gospodarczym i ich relacje z otoczeniem. Poza tym wspinaczka i narciarstwo (instruktor obu dyscyplin).

Praktyki w Res Publice: … dały mi możliwość do zgodnej z wykształceniem (wcześniej utrzymywałem się głównie z ze wspinania oraz z nart) pracy przy tworzeniu diagnozy polityki kulturalnej dla Słupska. Okazało się, że w programie DNA Miasta znalazło się dla mnie miejsce i będę pomagał w w tworzeniu diagnoz polityk kulturalnych dla innych miast. Atmosfera w zespole, poczucie, że nasza praca jest użyteczna i może ma realny wpływ na rzeczywistość, ciągła nauka i i nowe wyzwania – bardzo się cieszę, że będę mógł pracować w takim miejscu.

Edycja lato 2014

 

Claudio Castro Quintas

(praktyki wakacyjne 2014)

ClaudioCastro

Studies: I have just finished a double Master of Arts degree in International Relations with specialization in European administration; one degree issued by University of Coventry, Great Britain, and the other by Łazarski University in Warsaw, Poland. Previously I got my bachelor in Political and Administration Sciences by the University of Santiago the Compostela, Spain, with one year Erasmus Exchange in Charles University of Prague, Czech Republic.

Plans for the future: In the short term I would like to enhance my knowledge about East and Central European politics and policies. Later, I will try to be involved in the EU institutional framework, in order to contribute to the re-connection of the European Project with European citizens.

Interests: Apart from sports and travelling, I enjoy chatting with friends on how to change and improve the world!

Internship at Res Publica: The foundation got my attention for its numerous projects focused on Central European politics and policies. The office environment is friendly and most of my assignments are being challenging but gratifying, as I am learning a lot. Therefore, everything is fine and I highly recommend it.

 

Zuzanna Hylla

(praktyki wakacyjne 2014)

ZuzannaHylla

Studia: Historia na Uniwersytecie Łódzkim, jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej o łódzkim getcie.

Zainteresowania: Zagłada Żydów, systemy totalitarne. Interesuje mnie wiele rzeczy, niestety na niewielu się znam. Staram się być na bieżąco z filmem, muzyką, komiksem i z tym, co się dzieje dookoła. Ostatnio zaczęłam biegać.

Plany na przyszłość: Tylko krótkoterminowe. W najbliższej perspektywie – trzymiesięczny wyjazd do Berlina.

Praktyki w Res Publice Nowej: Dawka cennych doświadczeń.

 

Julia Krzesicka

(praktyki wakacyjne 2014)

JuliaKrzesicka

Studia: II rok stosunków międzynarodowych, socjologii stosowanej i antropologii społecznej (ISNS) na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach Kolegium MISH.

Plany na przyszłość: doczekać się emerytury, a przed tym: zostać Szamanem i Indianinem, zasilić szeregi polskiej emigracji, połączyć swoje zainteresowania z pracą, nauczyć się programować, stanąć na czele rewolucji, wyrobić licencję na wózki widłowe – jednym słowem: spróbować wszystkiego.

Zainteresowania: // F o t o g r a f i a, zarówno od strony praktycznej, jak i teoretyczno-historycznej. // U X i pokrewne zagadnienia ze wspólnego obszaru IT i socjologii. // M u z y k a w szerokim spektrum – od klasycznej po hard rock i punk; muzykuję też sama – nie ważne, czy na skrzypcach, pianinie, gitarze czy garnku. // R o w e r, konkretniej jazda na rowerze, której jestem wielką fanką, niezależnie od tego, czy pedałuję po betonowym nadbrzeżu Wisły czy Wigierskim Parku Narodowym. // M i a s t o: wyczuwanie jego tętna, eksplorowanie, odkrywanie urban legends czy po prostu kreowanie jego przestrzeni poprzez uczestnictwo w happeningach czy flashmobach.

Praktyki w Res Publice: miały być ucieczką przed wakacyjnym nic-nie-robieniem; nie zawiodłam się: jest naprawdę dobrze.

 

Kasia Nowicka

(praktyki wakacyjne 2014)

KasiaNowicka

Studia: II rok socjologii w ramach MISHu i III rok prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Zainteresowania: Literatura, architektura, sztuka i polityka.

Plany na przyszłość: Pisanie w podróży.

Praktyki w Res Publice Nowej: Polegały głównie na pomocy przy projekcie NE100, przy którym poznałam sporo ciekawostek. Robiłam research, układałam rankingi osób i miejsc z Europy Środkowo-Wschodniej i pisałam własne teksty.

 

Monika Szmurło

(praktyki wakacyjne 2014)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Studia: Filozofia i psychologia w ramach studiów równoległych na Uniwersytecie Warszawskim.

Plany na przyszłość: W ciągłej modyfikacji.

Zainteresowania: Historia najnowsza, historiozofia, filozofia polityki. W czasie wolnym wszelkie formy aktywności sportowej z hokejem na lodzie na czele.

Praktyki w Res Publice Nowej: Są doskonałą okazją do zapoznania się z pracą redakcyjną organizacji pozarządowej realizującej niezwykle ciekawe projekty społeczne. W Res Publice byłam głównie odpowiedzialna za transkrypcję i wstępną redakcję wywiadów oraz tekstów publicystycznych, co umożliwiło mi poznanie interesujących opinii osób związanych ze światem kultury, zaangażowanych społecznie. Brałam także udział w promocji Fundacji podczas konferencji, dotyczącej stosunków Europy Wschodniej. Z pewnością jednym z bardziej inspirujących zadań było wsparcie projektu NE 100 w zakresie opracowania biografii liderów nowych innowacji.

 

Agata Troost

(praktyki wakacyjne 2014)

AgataTroost

Studia: Po wakacjach zacznę trzeci rok socjologii i politologii na Uniwersytecie w Utrechcie, miałam też szansę studiować pół roku na UCLA w Kalifornii (doświadczenie, które uświadomiło mi, że kraje UE są bardziej podobne do siebie niż do czegokolwiek innego).

Plany na przyszłość: Nie wiem, na pewno chętnie zobaczyłabym więcej swoich tekstów w Res Publice!

Zainteresowania: Polityka, sztuka (zwłaszcza literatura, muzyka i film), filozofia (do pewnego stopnia, w zasadzie do tego, w którym można ją także nazwać socjologią – plus filozofia języka), media (w tym Internet – tj. siedzę w Internecie i co jakiś czas przeczytam na jego temat jakiś ambitny tekst), przestrzeń miejska, popkultura, w sumie wszystko poza rzeczami, o których z lenistwa mało wiem (większość nauk ścisłych) i grami komputerowymi.

Praktyki w Res Publice: w Res Publice głównie tłumaczę i opracowuję teksty, ale, jeśli znajdę czas, chętnie piszę coś „od siebie”.

 

Ewa Cecuda

(praktyki wakacyjne 2014)

Ewa-Cecuda

Studia: Filozofia i psychologia społeczna (Szkoła wyższa Psychologii Społecznej).

Zainteresowania: Sztuka, szeroko pojęta kultura, komunikacja wizualna, filozofia umysłu i kognitywistyka.

Plany na przyszłość: Jak twierdzi Woody Allen, aby rozśmieszyć Pana Boga wystarczy opowiedzieć mu o swoich planach.

 

 

Edycja wiosna 2014

Julia Machnowska

 (Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

machnowska

Studia: III rok historii i II rok dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Plany na przyszłość: W bliższej perspektywie – obronić tytuł magistra historii i wyjechać na roczne stypendium do Hiszpanii. Zawodowo chciałabym się zajmować reportażem, zwłaszcza radiowym (najchętniej w Studiu Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia). Swoją przyszłość wiążę z miastem, dlatego bliskie są mi wszelkie przejawy miejskiego aktywizmu.

Zainteresowania: Historia XX wieku, sztuka współczesna, joga, KUCHNIA!

Praktyki w Res Publice Nowej: Do Res Publiki zgłosiłam się, ponieważ chciałam dowiedzieć się, jak pracuje redakcja. Zgodnie z zainteresowaniami zostałam przydzielona do zadań w ramach programu „DNA Miasta”.

 

Joanna Zawada

 (Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

zawada

Studia: II rok filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim (studia magisterskie).

Plany na przyszłość: Jeszcze niesprecyzowane. Planuję łączyć pracę ze studiami  i bliżej zająć się tematem wzajemnych powiązań oraz wpływów kulturowych w krajach europejskich i pozaeuropejskich.

Zainteresowania: Fascynuje mnie szeroko pojęty proces kreowania rzeczywistości: od konstruowania idei, narracji  po budowanie wizerunku jednostek, społeczeństw, państw czy regionów. Nie przestaje mnie zadziwiać twórcza siła opowieści oraz sposób, w jaki umysł ludzki odbiera otaczający świat i w nim funkcjonuje. Wolne chwile spędzam na podróżowaniu, najchętniej  w góry. Pasjonuje mnie także taniec i sztuka cyrkowa (moje nowe odkrycie – zdumiewająca wręcz kopalnia rozmaitości!).

Praktyki w Res Publice: W Res Publice chciałabym przede wszystkim rozwinąć swój warsztat tłumacza i umiejętności pisarskie.

 

Antek Wołowski

 (Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

zdjęcie Antek Wołowski

Studia: Studiuję na trzecim roku socjologii w ISNS UW, od dwóch lat jestem na specjalizacji facylitacja i interwencja w sytuacjach kryzysowych.

Plany na przyszłość: Nie mam jeszcze precyzyjnych planów na przyszłość, ale ostatnio zacząłem interesować się różnymi aspektami życia w mieście: od partycypacji po urbanistykę. Chciałbym wyjechać na studia magisterskie do któregoś z krajów skandynawskich.

Zainteresowania: Aktualnie pracuję jako instruktor narciarstwa, co wymusza na mnie zainteresowanie tym tematem. Staram się czytać sporo reportaży i mam słabość do kiczowatych filmów z Sundance.

Praktyki w Res Publice Nowej: Do udziału w praktykach zachęciły mnie zarówno historia pisma i jego rola jeszcze w PRL-u, jak i obecne pole zainteresowań redakcji. Piszę właśnie licencjat z socjologii miasta, dlatego cieszę się, że mam możliwość przebywania z ludźmi, którzy znają się na tej dziedzinie.

Michał Smoleń

 (Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

smolen (1)

Studia: Ukończyłem MISH UW (dyplomy licencjata z filozofii i kulturoznawstwa), na studiach II stopnia wybrałem socjologię i filozofię. Wcześniej studiowałem technologię chemiczną na Politechnice Warszawskiej.

Zainteresowania: Filozofia społeczna, antropologia codzienności, wpływ nowych technologii na kulturę, niezwykłe sposoby myślenia. Do tego gry (wideo, planszowe, RPG), literatura, miejskie kolarstwo i… Żoliborz.

Plany na przyszłość: Błyskotliwa kariera intelektualna, sprecyzowanie planów na przyszłość.

Praktyki w Res Publice Nowej: Podczas praktyk tłumaczę teksty, wyszukuję informacje, piszę – jestem otwarty na nowe wyzwania.

Mateusz Kuryła

 (Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

kuryła

Studia: II rok filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zainteresowania: Polityka międzynarodowa (szczególnie Europa oraz Bliski Wschód) w wymiarze społecznym i ekonomicznym; historia (z naciskiem na wiek XIX, dwudziestolecie międzywojenne oraz historię najnowszą) oraz filozofia; i film (kino europejskie – lata 60. i 70., kino amerykańskie); muzyka rockowa. Poza tym publicystyka, jogging oraz spotkania z przyjaciółmi.

Plany na przyszłość: Dostać się na studia magisterskie i być może doktoranckie; rozwijać warsztat publicystyczny i pisać artykuły, które będą znajdowały odzew, rozwijać się i poznawać nowe rzeczy. Odnośnie sfery zawodowej brak jeszcze ściśle określonych planów.

Praktyki w Res Publice Nowej: Praktyki polecił mi kolega ze studiów – w Res Publice do moich zadań należą głównie tłumaczenia oraz research. Dzięki sympatycznej atmosferze w redakcji zdecydowanie nie żałuję swojego wyboru.

 

Mateusz Rudzki

(Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

rudzki

Studia: II rok etnologii i antropologii kulturowej w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim.

Zainteresowania: Antropologia traumy (seminaria w Srebrenicy), antropologia płci i seksualności (badania społeczności LGBT w Tbilisi), reportaż. Obserwuję, czytam, słucham i oglądam. Nie lubię teatru, nie znoszę wręcz.

Plany na przyszłość: Pisanie. A poza tym: wartkość zdarzeń na przemian z dużym spokojem.

Praktyki w Res Publice Nowej: Jest dobrze.

 

Edyta Werpachowska

(Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

SONY DSC

Studia: Obecnie gospodarka przestrzenna w EUROREG (Uniwersytet Warszawski). Wcześniej – Międzywydziałowe Studia Wschodniosłowiańskie oraz samorząd terytorialny i polityka lokalna, również na UW.

Zainteresowania: Na co dzień dobry film, książka, spektakl. Od czasu do czasu – podróż w nieznane. Oprócz tego szeroko pojęta polityka miejska i Rosja pod każdą postacią.

Plany na przyszłość: Nie lubię planować.

Praktyki w Res Publice Nowej: Zapowiadają się ciekawie.

 

Katarzyna Piwońska

(Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

Studia: Skończyłam filologię polską z teatrologią na UMCS, nie skończyłam bohemistyki na UW.

Zainteresowania: Prowincje wszystkiego – kultury, sztuki etc.

Plany na przyszłość: Uczyć gimnazjalistów języka polskiego (w jakimś interesującym przyrodniczo regionie Polski).

Praktyki w Res Publice Nowej: Do udziału w praktykach skłoniły mnie pozytywne opinie uczestników poprzednich edycji. Do tej pory wszystko się zgadza.

 

Joanna Kocon

(Praktyki w Res Publice, edycja letnia 2014)

kocon

Studia: Licencjat z informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie I rok magisterki z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacje z kultury miejskiej oraz animacji kultury).

Zainteresowania: Połączenie architektury i designu, sprytne wykorzystanie dostępnej przestrzeni (szczególnie tej o małej powierzchni); niezwykle inspirujące są też dla mnie budynki pofabryczne. Oprócz tego uwielbiam street art, typografię i dobrze zaprojektowane publikacje (oceniam książki po okładce). Projektuję, organizuję, poznaję…

Plany na przyszłość: Wciąż działać i tworzyć, więcej podróżować i może w końcu zacząć się wysypiać!

Praktyki w Res Publice Nowej: Lubię być w miejscach, w których dużo się dzieje, dlatego Res Publica wydaje się być idealnym miejscem dla mnie. Mam nadzieję, że w redakcji zyskam nowe umiejętności, które będę mogła wykorzystywać w przyszłej pracy.

 

Edycja 2013

Michał Delura

 (Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: I rok filologii angielskiej na UW.

Plany na przyszłość: jeszcze nie wiem, ale zaczynam powoli kreślić jakiś plan.

Zainteresowania: zmieniają się co miesiąc, ostatnio głównie tematyka miejska i trochę architektury. Lubię kolejność przypadkową, Kerouaca, Sartre’a, Houellebecqa, Schielego, Godarda, Weerasethakula, Jarmuscha.

Praktyki w Res Publice Nowej: to moje pierwsze praktyki w życiu. Dostaję ciekawe zadania (szczególnie z Magazynu Miasta), nabywam nowe umiejętności i dużo się uczę. Mamy świetny zespół, idealną atmosferę i przyjemne miejsce pracy. Najbardziej lubię chodzić na spotkania i pisać artykuły. Podczas wypełniania tabelek w Excelu poznałem na Spotify mnóstwo świetnych płyt.

 

Jędrzej Iwaszkiewicz

(Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: V rok psychologii ogólnej ze specjalizacją w biznesie.

Plany na przyszłość: studia podyplomowe z zagospodarowania przestrzennego albo urbanistyki. Zawodowo chcę się zajmować promocją miejsc, tworzeniem marek miejscowości i wszystkim, co wiąże się z szeroko rozumianą psychologią i socjologią miejsca. Mam już również doświadczenie w PR-ze i marketingu, docelowo więc będę się starać połączyć zdobyte już doświadczenie z moimi zainteresowaniami zawodowymi.

Zainteresowania: rugby, wspinaczka, literatura rosyjska i współczesna europejska, psychologia miejska, architektura nowoczesna.

Praktyki w Res Publice: Res Publikę znałem i czytałem jeszcze przed dostaniem się na praktyki. Współpracę z Res Publiką zacząłem przez Magazyn Miasta, z którym współpracowałem wcześniej. Teraz pracuję nie tylko przy Magazynie Miasta, głównie pomagam przy działaniach PR-owych i marketingowych.

Marta Kaszuba

(Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: jestem studentką czwartego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, studiowałam też romanistykę na UW – w wyniku tego połączenia spędzę ostatni rok z studiów w Paryżu na wydziale slawistyki na Sorbonie.

Plany na przyszłość: doktorat na polonistyce z dziedziny edytorstwa naukowego, praca w wydawnictwie lub w dziale literackim w teatrze. Ewentualnie urocze mieszkanko nad Sekwaną.

Zainteresowania: niezmienne praktycznie od dziecka – teatr, literatura, kino. Troszkę później pojawiło się zainteresowanie językami i kulturą – polską i zagraniczną w perspektywie komparatystycznej. Jednak od dwóch lat walkę o pierwsze miejsce wśród moich zainteresowań wygrywa mój kot Kurt i nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Praktyki w Res Publice Nowej: na informację o praktykach w Res Publice trafiłam przypadkiem w Internecie. Zgłosiłam się, ponieważ chciałam zdobyć większe doświadczenie w pracy w redakcji i skonfrontować rzeczywistość z wiedzą wyniesioną ze studiów. Jak dotąd rzeczywistość mnie nie rozczarowała.

Anna Krawczyk

 (Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: afrykanistyka w Katedrze Języków i Kultur Afryki oraz amerykanistyka w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Zainteresowania: socjologia miasta, przestrzeń miejska i społeczna Nowego Jorku, w szczególności Brooklynu. Ostatnio dużo czasu spędzam na zgłębianiu historii mieszkańców warszawskiego Śródmieścia, a to za sprawą projektu ożywiania ulicy Polnej, w który zaangażowałam się po sąsiedzku. Jestem miłośniczką porannej czarnej kawy i jazzu. Warszawę najbardziej lubię przemierzać na rowerze.

Plany na przyszłość: chciałabym współpracować z instytucjami kultury, a w dalszej przyszłości – założyć międzykulturowe przedszkole z ogródkiem warzywnym.

Praktyki w Res Publice Nowej: na praktyki zgłosiłam się głównie ze względu na Magazyn Miasta i to właśnie z nim oraz z miejskim działem na stronie internetowej jest na razie związana większość mojej pracy. Przeprowadzam wywiady, tworzę notatki prasowe z wydarzeń, wyszukuję miejskie newsy. Poza tym zajmuję się tłumaczeniami z i na język angielski, uzupełniam bazy danych, pomagam w  przygotowywaniu imprez oraz w wysyłce.

Paweł Ogrodzki

 (Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: jestem absolwentem socjologii na UW, gdzie obroniłem się tekstem na temat narracji wizualnych World Press Photo. W tym roku kończę też studia fotograficzne w łódzkiej PWSFTviT.

Plany na przyszłość: pracuję jako fotograf i animator kultury. Wśród planów mam rozwijanie zarówno tego, co na pograniczu tych obszarów, jak i nich samych. Chciałbym też współtworzyć miejsce, takie jak Res Publica.

Zainteresowania: moje zainteresowania od strony merytorycznej skupiają się wokół obrazu – tworzenia go, jak i krytycznej analizy wizualnej oraz wokół miasta: oddolnego jego kształtowania i budowania narracji. Fotografuję przestrzeń miejską, szukając jej obrzeży, miejsc, które choć centralnie położone, to jednak są peryferyjne. Bliskie jest mi też fizyczne działanie w mieście – co robimy w kolektywie Performeria Warszawy (www.performeria.blogspot.com), np. tworząc Space_ry – wspólne spacer-podróż, w czasie której zapraszamy do alternatywnych sposobów percepcji miejskiej przestrzeni.  Wyjeżdżam też poza miasto np. do dwóch podszydłowieckich wsi, gdzie razem z Kolektywem Terenowym  współtworzyłem i dokumentowałem działania animacyjne z mieszkańcami – wypływające z etnograficznego rozpoznania i zawiązania się trwałych, wieloletnich relacji z nimi  (do tej pory ujęte było to dwoma projektami: w 2011 Prolog – nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego, a od 2012 projektem Etnografia /animacja /sztuka). W fotografii interesuje mnie przede wszystkim dokument. Uwielbiam też spotykać się z ludźmi przy okazji robienia zdjęć. Uważam fotografię za wspaniałe narzędzie do nawiązywania relacji, spotykania innych oraz prowadzenia pogłębionej refleksji na jakiś temat. Jest to też dla mnie wspaniałe narzędzie do otwierania się i podejmowanie dialogu – z otoczeniem i z samym sobą.

Praktyki w Res Publice Nowej: są dla mnie dobrą okazją do włączenia się we współtworzenie miejsca, które produkuje pewien rodzaj narracji o świecie. Cieszę się, że mogę tu rozwijać swój warsztat pisarski, ale także po prostu – brać udział w tym, co jest potrzebne w danej chwili. Bycie tu daje mi też odświeżoną perspektywę na tematy związane z miastem i polityką.

Marta Popławska

(Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: Instytut Kultury Polskiej UW, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Plany na przyszłość: w miarę możliwości unikam.

Zainteresowania: 3K: Kawa, Komputer, Kultura.

Praktyki w Res Publice: satysfakcjonujące!

 

Ewa Ratyńska

 (Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: niemal ukończone kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Zainteresowania: antropologia oraz socjologia – ich punkty styczne i konflikty. Odrobinę z teorii gender i queer, trochę teatru i filmu. Kilogramy literatury zakrapiane hektolitrami kawy. Amatorsko gotowanie i handmade. Dokumentalistyczne zacięcie – zarówno fotograficzne jak i filmowe. Europa Środkowa – głównie kulturowo i politycznie. Podróże za niewielki pieniądz.

Plany na przyszłość: napisać najgorszą powieść w historii oraz powrócić do treningów teakwondo. W dalszej przyszłości własnoręcznie zrobić drewniany stół oraz zwiedzić cały świat, a następnie osiedlić się na Triobrandach celem repetycji doświadczenia Bronisława Malinowskiego.

Praktyki w Res Publice Nowej: zgłosiłam się na praktyki, bo zawsze chciałam zobaczyć, jak działa wydawnictwo od kuchni. Interesują mnie poszczególne etapy powstawania kwartalnika oraz praca nad tekstem. Chciałam również podszkolić się w tłumaczeniu tekstów i potrenować warsztat pisarski. Res Publica Nowa daje mi możliwość rozwoju w kierunku, który zawsze mnie interesował. Do moich zadań należy pomoc w projekcie Partnerstwo Wolnego Słowa.  Każdy dzień w Redakcji przynosi nowe zadania i nowe doświadczenia, a co z tym idzie satysfakcję podszytą nutą irytacji, kiedy coś nie idzie zgodnie z planem.  Res Publikę szanuje za wielość poglądów i interdyscyplinarne podejście do zagadnień.

Olga Skórka

(Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)


Studia: absolwentka MISH, Akademii Dyplomatycznej w Madrycie i studiów latynoamerykańskich w Uniwersytecie Complutense.

Plany na przyszłość: znaleźć pracę w Warszawie, nie zapomnieć o Hiszpanii.

Zainteresowania: interesują mnie miękkie (i. e. definiujące wizerunek, a nawet kolektywną tożsamość) przejawy aktywności państwa czy organizacji międzynarodowej, takie jak współpraca rozwojowa i dyplomacja kulturalna. Pracę dyplomową na Wydziale Nauk Politycznych i Socjologii Uniwersytetu Complutense poświęciłam właśnie temu zagadnieniu; jej tytuł brzmiał: „Wizerunek Hiszpanii w meksykańskich przekazach prasowych z okresu Szczytów Iberoamerykańskich”. Oprócz tego jestem chętną obserwatorką wydarzeń kulturalnych i miłośniczką dobrze zaprojektowanych przestrzeni architektonicznych.

Praktyki w Res Publice Nowej: cieszę się, że mogę zajmować się tym, co rzeczywiście mnie interesuje. W ramach praktyk powierzono mi zadanie analityczno-badawcze na temat polskiej dyplomacji publicznej. Uczestnictwo w innych bieżących działaniach wydawnictwa – jak dotąd – było dla mnie dużą frajdą. Można powiedzieć, że przeszłam już pierwszy przyspieszony kurs warsztatu dziennikarskiego!

 

Marcin Stachowicz

(Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: początki okazały się trudne – studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW przerwałem, wielce rozczarowany, po roku nieustannego zdumienia. Obecnie kończę psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, w międzyczasie zrobiłem również licencjat w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie planuję powrócić w chwale po rocznej przerwie i zabrać się za pisanie pracy magisterskiej.

Plany na przyszłość: oczekiwań nie mam zbyt wygórowanych – dach nad głową i obiad w barze mlecznym od czasu do czasu. No i muszą być jakieś środki na książki, kino, teatr. Jeszcze do niedawna chciałem zajmować się psychoterapią, dzisiaj wolę pisać o filmach – pojawiły się nawet pewne nieśmiałe próby publikacji własnych tekstów. Nie wykluczam studiów doktoranckich, ale wcześniej chciałbym spędzić trochę czasu za granicą. Perspektywa bliższa – nauczyć się porządnie francuskiego i odwiedzić Koreę Południową.

Zainteresowania: kiedyś interesowały mnie wyłącznie byty fikcyjne, teraz już w większym stopniu ludzie z krwi i kości. Chodzę/jeżdżę po Warszawie, patrzę jak miasto pięknieje i jak obumiera – moda na miejski aktywizm jest w tym kontekście wielce inspirująca. Takie słowa jak „zaangażowanie”, „partycypacja”, „współdecydowanie” robią na mnie coraz większe wrażenie. Dużo czytam i to bez szczególnej selekcji, chociaż na beletrystykę mam coraz mniej czasu. Poza tym oglądam i teoretyzuję na temat oglądania – pasjonuje mnie antropologia obrazu, psychologia percepcji, kognitywistyka. Dużo czasu spędzam w kinach i na festiwalach filmowych. Ćwiczę jogę.

Praktyki w Res Publice Nowej: do Fundacji przyciągnął mnie przede wszystkim kwartalnik, którego jestem stałym czytelnikiem. Nie bez znaczenia okazało się również niedawno rozbudzone zainteresowanie Warszawą i szeroko pojętym miejskim aktywizmem. W ramach praktyk zajmuję się między innymi kontaktami z mediami i promocją najnowszego numeru kwartalnika, co wymaga niemałej biegłości w obsłudze programu Microsoft Excel. Chodzę też na debaty związane z miejską polityką i piszę z nich relacje na witrynę RPN. Zszywałem pity i skręcałem stoły. Wiem, że to dopiero początek, ale atmosfera intelektualnego fermentu, zaangażowania i optymizmu panująca w Fundacji już zaczęła mi się udzielać.

Anna Weksej

(Praktyki w Res Publice od lutego do maja 2013)

Studia: II rok anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Plany na przyszłość: chciałabym podróżować, pisać i mieć kota o imieniu Prysznic.

Zainteresowania: szeroko pojęta sztuka i literatura. Od dwóch lat gram też w teatrze studenckim. Bardziej naukowo – antropologia pamięci, studia genderowe i feminizm, fonologia i językoznawstwo. Wakacyjne podróżowanie zwłaszcza na rowerze albo autostopem. Uwielbiam też gotowanie (choć, nie wiadomo dlaczego, zazwyczaj gotuję w nocy) i eksperymentalne odkrywanie nowych smaków. Ostatnio zakochałam się w języku szwedzkim i mam zamiar wytrwale łamać sobie na nim język.

Praktyki w Res Publice Nowej: do Res Publiki zgłosiłam się, bo chciałam pomóc przy ciekawych projektach w miejscu, gdzie mogłabym się czegoś nauczyć i rozwinąć swoje zainteresowania. Działam głównie przy Visegrad Insight, co dało mi okazję do tłumaczenia i korekty tekstów i sprawiło, że o wiele bardziej zaczęłam interesować się sytuacją w Europie Centralnej. Oprócz tego między innymi pomagałam przy projekcie DNA Miasta, rozwoziłam paczki z Respublikami czy słuchałam dyskusji o inicjatywach obywatelskich w Warszawie.

 

Sara Herczyńska

(praktyki w Res Publice od października 2012 do stycznia 2013)

Studia: I rok kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim

Plany na przyszłość: Pomyślne zakończenie studiów i dalsze rozwijanie moich zainteresowań, w ostateczności praca.

Zainteresowania: Szeroko pojęta kultura, zwłaszcza teatr. Lubię czytać książki i komiksy, interesuję się psychoanalizą. Jestem aktywną członkinią warszawskiej społeczności żydowskiej: organizuję eventy i prowadzę zajęcia dla dzieci na temat kultury żydowskiej. Od niedawna trenuję krav magę.

Praktyki w Res Publice Nowej: Zgłosiłam się do Res Publiki, ponieważ chciałam odbyć praktyki w ciekawym miejscu związanym z kulturą. Moim zadaniem w fundacji jest głównie uaktualnianie baz i tworzenie archiwum cyfrowego. Do tego robię inne rzeczy, takie jak spisywanie wywiadów, tłumaczenie czy pomoc w wysyłce.

 

 Katarzyna Kucharska

(praktyki w Res Publice od października 2012 do stycznia 2013)

Studia: Pięć lat w Instytucie Kultury Polskiej minęło w mgnieniu oka. W tym kilka miesięcy międzykulturowych i artystycznych kursów w Danii i najpiękniejsze pół roku mojego życia na wymianie Erasmus w Amsterdamie.

Plany na przyszłość: Na pewno jakieś studia podyplomowe, choć jeszcze do końca nie wiem jakie. Od kilku lat przymierzam się do  zostania glottodydaktykiem i sądzę, że w końcu to zrealizuję. W dalszej perspektywie chciałabym zostać nauczycielem jogi. W jeszcze dalszych planach mam znalezienie poważnej pracy.

Zainteresowania: Ostatnio na pierwszym miejscu antropologia miasta, szczególnie kategorie tymczasowych bytów, mieszkańców, obcych w wielkomiejskim świecie. Licencjat napisałam o legendach miejskich, a dokładniej o Czarnym Romanie z Warszawy i to też chyba nadal jest jednym z moich głównych zainteresowań (urban legends, nie Czarny Roman, który niestety zmienił kolorystykę). Od kilku lat staram się też głębiej poznać myśl Dalekiego Wschodu, acz tu przede mną jeszcze daleka droga. Od niedawna natomiast przyglądam się tzw. nowym mediom, ale jeszcze nie wiem co mnie w tej kwestii interesuje najbardziej.

Praktyki w Res Publice Nowej: Zgłosiłam się na praktyki ze względu na DNA Miasta. W ramach tego projektu  walczę z Excelem i Biuletynem Informacji Publicznej. Zbieramy bowiem materiały do badania, którego nikt w Polsce jeszcze nie przeprowadził, a które pokaże nam jak wygląda sprawa budżetu przeznaczanego na kulturę w największych miastach naszego kraju. W przerwie pomiędzy śledzeniem wydatków pojechaliśmy do Elbląga na Kongres Kultury, gdzie byłam świadkiem powołania ERKi (Elbląskiej Rady Kultury) i uczestniczyłam w warsztatach z elblążanami, którzy zastanawiali się nad stanem kultury w swoim mieście. Pomagam też w organizacji wydarzeń w siedzibie Fundacji.

 

Zofia Penza

(praktyki w Res Publice od października 2012 do stycznia 2013)

 

Studia: (prawie) ukończone studia licencjackie na Socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, świeżo rozpoczęte studia licencjackie na Amerykanistyce Ośrodka Studiów Amerykanistycznych, również na UW.

Zainteresowania: Lubię miasta, bo dają mi wszystko to, co lubię – ludzi, przypadkowe spotkania, kina, teatry, księgarnie, kawiarnie, bary, tramwaje – plus tę specyficzną atmosferę „dziania się”. Lubię Warszawę, którą odkrywam teraz na nowo po rocznej nieobecności.  Moje zainteresowania są w procesie ciągłej zmiany.

Plany na przyszłość: Chciałabym rozwijać się w kierunku socjologii, brać udział w badaniach, które mają szansę wpłynąć pozytywnie na rzeczywistość. Widzieć sens w tym, co robię i będę robić.

Praktyki w Res Publice Nowej: Pomysł na praktyki były jednym ze sposobów odnalezienia się po powrocie z Erasmusa w Wiedniu. Słyszałam wiele pozytywów o pracy w Res Publice, więc zgłosiłam się do Fundacji, mając nadzieję na pracę przy interesującym mnie od jakiegoś czasu programie DNA Miasta. Udało się i obecnie pracuję przy projekcie badawczym w ramach tego programu. Pomagam również przy organizacji wydarzeń odbywających się w redakcji. Podoba mi się możliwość obserwowania i uczestniczenia w różnorodności działań Res Publiki, panująca atmosfera i poczucie, że to co robię, jest częścią ciekawego projektu.

 

Ada Stansbury

(praktyki w Res Publice od października 2012 do stycznia 2013)

Studies:  2nd year BA American Studies at the University of Warsaw.

Future Plans: After  finishing school I’d like to find a job either in Poland or the Czech Republic where I can use my English skills. I want  to figure out a way to work somewhere I love and still be close to my family.  I would like to open my own English speaking kindergarten or language school.

Interests: I love to paint! Art and music have always been very important to me. My dad is a musician and I used to go to all his concerts when I was little and sleep in the bass case when I got tired. My mom has a huge artistic talent and has always encouraged me to indulge in arts and crafts.  I travel a lot and watch way too many movies. Animals have always been my weakness, if I could I would have a zoo at home. While living in the states I volunteered for animal shelters, which was really special.  When it comes to school, I really enjoy learning about history and culture. I’ve lived in a lot of different places and submerging yourself in different cultures really influences your perception of the world, which I think is important. When I was 12 I wrote an article which was published in the newspaper. It was about the differences in media coverage of the war in Iraq shown  in Poland and the United States.  I could never have done this without having a taste of both cultures.

Internship: I found out about internships during a meeting about the  Visegrad Insight. After doing some work for Res Publica I knew that it was the perfect place for my first internship experience.  My contribution is based on my language skills. I do research, corrections of texts/emails and work with contacting editors across Europe.  I hope to learn a lot more about the literary world and open doors to new opportunities.

 

Klementyna Świeżewska

(praktyki w Res Publice od października 2012 do stycznia 2013)

Studia: Studiowałam Architekturę na Politechnice (WAPW) oraz Socjologię na Karowej (ISUW). Obecnie produkuję socjologiczny doktorat na Wydziale Architektury.

Plany na przyszłość: Chciałabym zostać panią profesor (akademikiem), przebiec maraton i mieć psa.

Zainteresowania: Tłumacząc się antropologicznym zacięciem podglądam ludzi w przy ich codziennych aktywnościach i rozsmakowuję się w małych, błahych zdarzeniach (co można również uznać za zboczenie czy wścibskość). Interesują mnie wszelkie formy „radzenia sobie”, szczególnie te odbywające się poza wytyczonymi ścieżkami, na marginesie oficjalnego systemu. Zajmowałam się bezdomnością oraz szarą strefą. Od kilku lat w centrum moich zainteresowań naukowych są mikrointerwencje w przestrzeni miejskiej.
Stałym punktem mojego tygodnia jest sobotnia wyprawa na bazar przy ulicy Namysłowskiej. Potrzebuję pływać. Po mieście poruszam się na rowerze.

Praktyki w Res Publice: W Res Publice pomagam w zbieraniu danych do projektu w ramach DNA Miasta monitorującego wydatki na kulturę w budżetach polskich miast. Skręciłam stół i przylepiałam znaczki na listy z najnowszym numerem kwartalnika – Międzymieście. To dopiero początek moich praktyk, a dalsza droga zapowiada się jeszcze ciekawiej. Przede mną pierwsze wyzwania dziennikarskie (redakcyjne?) – szykuję relację z weneckiego Biennale. Będę również miała szansę brać udział w opracowywaniu nowej szaty graficznej The Visegrad Insight.

Największą frajdę sprawia mi czas spędzony w redakcji (fundacji?), gdyż jest to miejsce, przez które codziennie przewija się masa ciekawych osób. Uważam, że w tych nieformalnych kontaktach uczę się najwięcej. Pozytywnym zaskoczeniem było dla mnie włączenie w program praktyk zajęć „ogólnorozwojowych”, które mają poszerzyć nasze horyzonty i nauczyć nas pracy redakcyjnej. Istotne jest, że powierzane nam – praktykantom – zadania, są dostosowywane do naszych zainteresowań.

Dla mnie to dodatkowa mobilizacja, żeby przeczytać książki czy udać się na konferencję, które przydadza mi sie w późniejszej pracy nad doktoratem. Uważam, że to dobrze zagospodarowany czas. Może nawet nauczę się pisać.

 

 Antek Walkowski

 (praktyki w Res Publice od października 2012 do stycznia 2013)

Studia: Kończę studia I stopnia w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Plany na przyszłość: Kontynuować karierę pismaka, dostać się na wymarzoną dokumentalistykę, poświęcać więcej czasu swoim przyjaciołom i pasjom.

Zainteresowania: Fascynuje mnie wszystko co ma dwa lub cztery koła, kierownicę i silnik, szczególnie jeżeli jest starsze ode mnie. Lubię jeździć autem bez celu po ukochanej Warszawie, najlepiej gdy z głośników leci klasyczny rock lat ’70. Ostatnio sporo czasu i uwagi poświęcam fotografii tradycyjnej, która mnie odpręża i zmusza do zastanowienia nad otoczeniem. Uwielbiam jedzenie i całą kulturę z nim związaną, jest dla mnie synonimem dobrego życia.  Najlepiej czuję się w nocy, nic mnie wtedy nie rozprasza i mam mnóstwo czasu na czytanie. W wolnych chwilach czytuję literaturę faktu oraz historyczną.

Praktyki w Res Publice Nowej: O możliwości odbycia stażu dowiedziałem się od siostry, która podesłała mi ogłoszenie z publica.pl. Dotychczas jako pismak funkcjonowałem w dość wąskiej i technicznej dziedzinie, a nowe praktyki były możliwością wyrwania się z tematycznego klinczu i zweryfikowania nabytych umiejętności. Pomagam w redakcji półrocznika Visegrad Insight, robiąc wszystko od pisania krótkich tekstów do biegania na konferencje. Pracy jest sporo, ale nie narzekam, bo mnóstwo się nauczyłem. Najfajniejsza rzecz w redakcji? Zdecydowanie atmosfera.

 

Dorota Wróbel

(praktyki w Res Publice od października 2012 do stycznia 2013)

Studia: III rok Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim – socjologia, stosowane nauki społeczne (specjalizacja: historia idei) i filologia polska (specjalizacja redaktorska); dodatkowo przedmioty rozwijające umiejętności pisarskie (dziennikarstwo, artes liberales); kurs scenariuszowy w Warszawskiej Szkole Filmowej

Plany na przyszłość: pisanie

Zainteresowania: kino, fotografia, językoznawstwo – kultura i historia języka, narratologia, idee – liberalizm

Praktyki w Res Publice Nowej: Zgłosiłam się do Res Publiki Nowej, ponieważ chciałam zdobyć doświadczenie w pracy redakcyjnej i wykorzystać w praktyce to, czego dotąd uczyłam się na studiach. Do moich obowiązków należy przede wszystkim praca z tekstem. Zajmuję się redagowaniem notatek i artykułów, pisaniem relacji z wydarzeń (konferencji, dyskusji), tłumaczeniami z języka angielskiego i korektą. Poza tym porządkuję treści na stronie i pomagam przy wyszukiwaniu informacji oraz nawiązywaniu kontaktów z mediami. Dzięki praktykom poszerzam swoją wiedzę o zagadnienia związane z kulturą i polityką, a także rozwijam swoje zainteresowania związane z historią idei i myśli politycznej.

 

Jędrzej Burszta

(praktyki w Res Publice od kwietnia 2012)

Studia: ukończyłem kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej, studiuję amerykanistykę w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Plany na przyszłość: udział i zdobywanie doświadczenia w projektach badawczych, praca dziennikarska, studia doktoranckie.

Zainteresowania:

Antropologia i studia kulturowe. Coraz wyraźniej również antropologia miasta oraz pamięci. Etnograficzne badania terenowe. Literatura popularna, zarówno w teorii jak i w praktyce. Hobbystycznie – fantastyka we wszelkich formach i odmianach.

Praktyki w Res Publice Nowej:

Jestem stałym czytelnikiem, miałem też przyjemność opublikować kilka tekstów na stronie Res Publiki. Zgłosiłem się na praktyki z ciekawości, żeby przekonać się, jak wygląda praca w redakcji. Dzięki temu zdobyłem duże doświadczenie w kwestii tłumaczenia i redagowania tekstów, researchu informacji, promocji czasopisma. Włączyłem się też w projekty badawcze zespołu DNA Miasta.

 

Aleksandra Najberek

(praktyki w Res Publice od listopada 2011 do stycznia 2012)

Studia: II rok Europeistyki w Centrum Europejskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Plany na przyszłość: Rozwijać zainteresowania związane z Unią Europejską w kontekście kulturowym i filozoficznym. Po ukończeniu studiów licencjackich studia w CESLI.

Zainteresowania: Książki, szczególnie z zakresu filozofii nowożytnej i współczesnej: Bardzo lubię Żiżka, chociaż jest to filozof typowo młodzieżowy. Wolny czas poświęca na jazdę na rowerze, kajaki, frisbee, gry komputerowe i seriale.

Łódź – to miasto, które ją fascynuje: Jeśli przyjedziesz do Łodzi, to się nie przestrasz, bo miasto na pierwszy rzut oka wygląda koszmarnie, ale gdy tylko poznasz jego klimat, atmosferę, to możesz się w nim zakochać. Uwielbia, to miasto za historyczne manufaktury, pałace, dzielnice pofabryczne oraz artystyczną atmosferę i liczne wystawy sztuki nowoczesnej.

Praktyki w Res Publice Nowej:

– Gdy dowiedziałam się o możliwości odbycia stażu w Res Publice, natychmiast zgłosiłam się. Po pierwsze, ważne dla mnie jest to, że Res Publica jest Fundacją, a nie jedną z korporacji, których nie popieram. Po drugie, jest to ambitne i wymagające pismo, które porusza interesujące mnie tematy. Pracuję przy projekcie The Visegrad Insight, w ramach którego wyszukuję kontakty i ważne informacje, opracowuję infoboxy i pomagam organizować konferencje w Res Publice Nowej. Myślę, że Res Publica daje szansę na rozwój, między innymi dzięki interesującym osobom, które tu pracują. Pomieszczenie redakcji jawi się jako biblioteka – źródło wielu interesujących książek, które z chęcią bym przeczytała. Co dają mi te praktyki? Dzięki stażowi dowiaduję się o różnych konferencjach i znajduję motywację, aby na nie chodzić! Zdecydowanym plusem jest też to, że pracuję przy anglojęzycznym projekcie, co pozwala mi doskonalić język.

 

 Agnieszka Zarzyńska

(praktyki w Res Publice od listopada 2011 do stycznia 2012)

Studia: III rok Etnologii i Antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim (badanie ikon u Staroobrzędowców z naddunajskiej części Ukrainy w kontekście religijności typu ludowego, zmian kulturowych spowodowanych transformacją)

Zainteresowania: studia genderowe, głównie z perspektywy antropologicznej, feminizm. Jazda na rowerze i realizacja kolejnych podróży. W ostatnie wakacje zjeździłam stopem praktycznie całe Bałkany.

Plany na przyszłość: pomoc potrzebującym grupom społecznym zgodnie z ich oczekiwaniami i potrzebami. W przyszłości chciałabym robić badania, które stanowiłyby podstawę projektów i kampanii społecznych.

Praktyki w Res Publice Nowej:

Zgłosiłam się do Res Publiki, ponieważ potrzebowałam praktyk, ale nie byle jakich! Chciałam pójść na takie, które będą rozwijające. O Res Publice słyszałam wiele dobrych rzeczy i natknęłam się na różne inicjatywy organizowane przez Fundację, chociaż samo pismo wcześniej nie wpadło mi w ręce. Pracuję przy projekcie The Visegrad Insight. Chodzę na konferencje, z których przygotowuję raporty. Robię także research o Nowej Fali w kinie państw Grupy Wyszehradzkiej. Wielkim plusem tych praktyk jest możliwość podszkolenia angielskiego, ponieważ projekt, przy którym pracuję, jest anglojęzyczny. Poza tym konferencje, w których brałam udział były bardzo interesujące i rozwijające. Atmosfera w redakcji oraz charakter pisma motywuje do rozwoju.

 

Piotr Kątski

(praktyki w Res Publice od listopada 2011 do stycznia 2012)

Studia: II rok International Relations w Collegium Civitas (w języku angielskim). Zakres studiów – konflikty w Afryce, ekonomia polityczna oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Zainteresowania: bezpieczeństwo energetyczne oraz ekonomia polityczna. Fan sportu: uprawia amatorsko pływanie, bieganie i narciarstwo. W wolnym czasie chodzi do kina, słucha współczesnego rocka i czyta książki noblistów: Kupuję dużo książek, na które a) najpierw nie starcza czasu, żeby przeczytać więc mam zaległości, b) nie ma miejsca na półkach w pokoju, więc porządkowanie ich tworzy moje guilty pleasure.

Plany na przyszłość: aplikacja konsularna w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Praktyki w Res Publice Nowej:

Trafiłem do Res Publiki przez Biuro Karier. Uznałem, że oferta praktyk w fundacji jest ciekawa, ponieważ dotyczy stosunków międzynarodowych, które są w centrum moich zainteresowań. Pracuję przy anglojęzycznym projekcie The Visegrad Insight, w ramach którego przygotowuję infoboxy oraz robię research na temat geopolityki gazowej w państwach Grupy Wyszehradzkiej, literatury i filmów z Europy Środkowo – Wschodniej pokazywanych w USA w latach 50. i 60-tych, a także piszę raporty z debat. Tematyka, którą się zajmuję, idealnie pokrywa się z moimi zainteresowaniami, także daje mi to możliwość rozwoju. Plusem dla mnie jest to, że praca w Res Publice jest samodzielna oraz odbywa się w luźnej i bezstresowej atmosferze.

 

Iryna Oleksyuk

(praktyki w Res Publice od listopada 2011 do stycznia 2012)

Studia: ukończone International Relations w Collegium Civitas (w języku angielskim) – tematyka imigracji zarobkowej do Niemiec. Odbyty na Erasmusa na semestr do Osnabrueck w Niemczech. Poza studiami Iryna może pochwalić się już bardzo ciekawym doświadczeniem zawodowym, praktykowała w Kancelarii Premiera.

Plany na przyszłość: studia magisterskie oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego w różnych krajach.

Zainteresowania:

Doświadczenie nauki za granicą oraz wiele międzynarodowych znajomości pomogło mi odkryć w sobie pasję do podróży. Studiowanie Stosunków Międzynarodowych było naturalną konsekwencją moich zainteresowań. Chciałabym w przyszłości mieszkać w kolejnych ciekawych państwach i zdobywać tam coraz większe doświadczenie zawodowe oraz poznawać inne kultury. Moją pasją jest poznawanie języków obcych. Obecnie mówię po angielsku, polsku, rosyjsku, niemiecku i oczywiście ukraińsku, który jest moim językiem ojczystym.

Praktyki w Res Publice Nowej:

O możliwości odbycia praktyk w Res Publice Iryna dowiedziała się na uczelni. Myślałam wcześniej o studiowaniu dziennikarstwa, a staż w Res Publice dałby mi możliwość poznania tego zawodu. Do tej pory na studiach zajmowałam się kwestiami związanymi z Europą Środkową, co łączy się z tematyką, którą miałam zajmować się na praktykach . Pracuję przy projekcie The Visegrad Insight, w ramach którego wyszukuję informacje między innymi o szpitalach w państwach V4, emigracji lekarzy oraz o prezydencjach państw Grupy w Unii Europejskiej.

Ważne dla mnie jest to, że praca w Res Publice przy projekcie The Visegrad Insight odbywa się w dużej mierze w języku angielskim, którym łatwiej jest mi się posługiwać. Staż tutaj jest dla mnie bardzo rozwijający ze względu na to, że w Grupie Wyszehradzkiej obecnie wiele się dzieje i można to na bieżąco obserwować. Dzięki praktykom mam głębszy i bardziej krytyczny wgląd w to, co się dzieje w Europie Centralnej.

 

Angelina Kussy

(praktyki w Res Publice od listopada 2011 do lutego 2012)

Studia: Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim

Plany na przyszłość: chciałaby działać w instytucjach kulturalnych. Pierwsze kroki w pracy stawiała w Forum Europejskim, gdzie zajmowała się kulturą w kontekście Polskiej Prezydencji w Radzie UE. W przyszłości mam nadzieję połączyć zamiłowanie do literatury, sztuki i ciekawość ludźmi z pracą reportera.

Zainteresowania:

Jestem miłośniczką książek i porannej kawy. Życia nie wyobrażam sobie bez przyjaciółek i muzyki, w wolnych chwilach nałogowo ściągam nowe albumy. Nocny marek; nieprzespany czas przeznaczam na: naukę gry na gitarze, pianinie, hiszpańskiego lub nadrabianie uniwersyteckich zaległości. Wszystkiego mi mało, ze wszystkim wybiegam w przyszłość. Gdy kreatywny niepokój zamienia się w zwykłą nadgorliwość, uciekam w serialowe lenistwo lub podróże. Część siebie zostawiłam w Amsterdamie, dlatego często tam wracam.

Praktyki w Res Publice Nowej:

Trafiłam do Res Publiki dzięki ogłoszeniu w Instytucie Kultury Polskiej. Cenię sobie treść tego pisma, dlatego postanowiłam zgłosić się na praktyki. W Res Publice piszę raporty z konferencji, wspieram projekty związane z kulturą, rozwieszam plakaty,na szkoleniach doskonalę umiejętności dziennikarskie, a przede wszystkim wiele się uczę.

 

Anna Wójcik

(praktyki w Res Publice od listopada 2011)

Studia: Kulturoznawstwo i Filozofia w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz Prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

Plany na przyszłość: współpraca z instytucjami z tzw. sektora kultury, studia doktoranckie.

Zainteresowania:

Lubię miasta i aktywności, które umożliwiają – teatr, kino, spotkania. Czytam sporo literatury naukowej. Chciałabym znaleźć czas na więcej beletrystyki. Przyjemność sprawia mi nauka języków obcych – francuskiego i rosyjskiego. Tęsknię za latami 90. Powoli “przeszczepiam się” z Wrocławia do Warszawy. 

Praktyki w Res Publice Nowej:

W 2011 roku opublikowałam kilka tekstów na stronie Res Publiki. Pozytywne doświadczenia współpracy z redakcją zachęciły mnie do bliższego poznania funkcjonowania pisma. Dotychczas zajmowałam się aplikacją PressPad, pracami redaktorskimi, raportami z konferencji. Kolejnym wyzwaniem będzie dla mnie współpraca przy przygotowaniu publikacji dotyczącej Europejskich Stolic Kultury.