UCHODŹCY W POLSCE: JAK ZDALIŚMY OBYWATELSKI EGZAMIN? – RPN 2/2022

UCHODŹCY W POLSCE: JAK ZDALIŚMY OBYWATELSKI EGZAMIN? – RPN 2/2022

Wydanie PDF „Res Publiki Nowej” nr 2/2022: UCHODŹCY W POLSCE: JAK ZDALIŚMY  OBYWATELSKI EGZAMIN?

Opcje zakupu:
UCHODŹCY W POLSCE: JAK ZDALIŚMY OBYWATELSKI EGZAMIN? – RPN 2/2022 Kup

Opis produktu

Oddajemy w Państwa ręce drugi numer „Res Publiki Nowej”. Jego tematyka była dla nas naturalnym wyborem – oczy całego świata zwrócone są dzisiaj na Ukrainę, a docierające każdego dnia wiadomości o trwającej tam wojnie poruszają sumienia wszystkich. 

W debacie publicznej powróciły pytania o bezpieczeństwo, sprawy obronności, polityczne sojusze, siłę i stabilność organizacji międzynarodowych. Nas interesowali najbardziej ludzie. Do tej pory Polska przyjęła ponad 2,5 miliona obywateli Ukrainy. Jakim nowym (tymczasowym czy też stałym) domem dla nich stał się nasz kraj? 

Spis treści 2/2022

Anna Dąbrowska pisze o wielkiej obywatelskiej solidarności, dzięki której tysiące ukraińskich uchodźców mogły dotrzeć i znaleźć tymczasowe miejsce życia w Polsce.

Ekspertka Centrum Edukacji Obywatelskiej – Elżbieta Krawczyk dyskutuje, w rozmowie z Dominiką Rafalską, o tym, co powinny zrobić polskie szkoły aby umożliwić ukraińskim dzieciom naukę i integrację z rówieśnikami z Polski.

Ihor Bobyr w tekście Jak zostaliśmy uchodźcami pisze o tym, że choć najpilniejsze potrzeby przybywających do Polski uchodźców zostały zaspokojone, wciąż nie wiadomo, jak skutecznie zarządzać procesem integracji w dłuższej perspektywie.

Raport Visegrad Insight

Tomasz Kasprowicz z kolei podjął problematykę uchodźczą z punktu widzenia rynku pracy i przemian ekonomicznych.

Artykuły dotyczące wojny widzianej z Polski staraliśmy się umieścić w szerszym kontekście geopolitycznym i społecznym. I tak w bieżącym wydaniu czytelnik znajdzie też teksty dotyczące regionalnej perspektywy: w Czechach, na Węgrzech czy na Białorusi. 

Numer wieńczy rozmowa Wolodymyra Semkiwa z psychoterapeutą Romanem Keczurem, który szczegółowo analizuje stan emocjonalny i psychikę przywódcy Rosji stawiając jednoznaczną tezę – Władimir Putin nie jest psychicznie chory, on jest po prostu zły.

Loading Facebook Comments ...

Skomentuj