Radykalizm miejski

Spotkanie wokół książki Charlesa Montgomery’ego i nowego Magazynu Miasta 15 października poprowadzi redaktorka naczelna Marta Żakowska.


Spotkanie z Charlesem Montgomerym wokół jego książki „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta” i nowego wydania Magazynu Miasta „Radykalizm miejski” poprowadzi redaktorka naczelna Magazynu Miasta, Marta Żakowska. Dyskusja odbędzie się w czwartek, 15 października o godz. 18.00 przy ul. Emilii Plater 29 w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 7. Wstęp wolny

Dlaczego w niektórych miastach żyje się z przyjemnością, a w innych ciężko? Jak podkreśla Charles Montgomery, odpowiedź na to pytanie leży w zrozumieniu relacji pomiędzy projektowaniem miejskim i nauką o szczęściu. Jego świeżo wydana ksiażka „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta” to nowy głos w dyskusji o jakości życia w mieście. Opisując podróż przez liczne ośrodki – od Atlanty, przez Bogotę po Vancouver – Charles Montgomery pokazuje, że radykalne, progresywne miejskie decyzje polityków, architektów, mieszkańców faktycznie przekształcają jakość życia ich użytkowników. Przedstawiając fascynującą rzeczywistość eksperymentowania miejskiego, przekonuje, że dostosowując nasze miasta do wniosków płynących ze współczesnej neuropsychologii, możemy sprostać licznym wyzwaniom związanym z jakością miejsca, urbanizacją i ekologią.

Autor opisuje radykalnych eksperymentatorów na podstawie rozmów z nimi – od legendarnego mera Bogoty, przez duńskiego architekta przekształcającego kolejne metropolie w przyjazne miejsca do życia po aktywistę, który zamienił paryskie autostrady w plaże i mieszkańców amerykańskich suburbii podnoszących jakość swojego otoczenia na własną rękę. „Miasto szczęśliwe” opowiada o mocy i społecznych efektach odważnych miejskich eksperymentów wprowadzanych w życie w różnych miejscach na świecie.

Tej samej tematyce jest poświęcony najnowszy numer Magazynu Miasta, pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego pisma o tematyce miejskiej. – Odważne decyzje niektórych samorządowców i urzędników na całym świecie pokazują, że do realnego podniesienia jakości życia wszystkich grup społecznych nie jest potrzebny duży budżet, a wyjście poza utarte schematy myślenia i zarządzania miastem. Pokazuje to zarówno książka „Miasto szczęśliwe” jak i nasz najnowszy, 10 numer Magazynu Miasta pt. „Radykalizm miejski” poświęcony potędze miejskich niedoborów i opartym na nich rewolucjom miejskim na całym świecie – mówi Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta, Res Publica.

Charles Montgomery to kanadyjski dziennikarz i pisarz doradzający i uczący urbanistów, studentów oraz polityków w Kanadzie, USA i Anglii, autor eksperymentów miejskich mapujących i przekształcających wzajemne relacje mieszkanców i ich percepcję przestrzeni.

Więcej informacji o spotkaniu na stronie festiwalu Warszawa W Budowie wwb7.artmuseum.pl w zakładce Wydarzenia.

Organizatorami spotkania są Magazyn Miasta, Wydawnictwo Wysoki Zamek oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Res Publica Nowa