PRZYBYLSKI: Innowacje odrodzą nasz region

Europa środkowa powinna promować się poprzez innowacje. General Electric uruchomił w stolicy Węgier pierwszy w Europie i szósty na świecie Digital Hub


 

We wrześniu Budapeszt pobił Warszawę w konkurencji inwestycje w innowacje. General Electric uruchomił w stolicy Węgier pierwszy w Europie i szósty na świecie Digital Hub, dział globalnej firmy specjalizujący się w realizacji nowej strategii „przemysłowego internetu“. To niewątpliwy sukces rządu Orbana, który nie konkuruje już o dalsze obniżanie bardzo niskiego bezrobocia, ale o przyciągnięcie do gospodarki najbardziej kreatywnych pracowników z całego świata.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej biorą udział w globalnej rywalizacji o talenty. Węgry i Polska ścigają się o kontyngenty pracowników z Ukrainy, by odpowiedzieć na nowe potrzeby rynku pracy. Ukrainie nie starczy jednak zasobów, by mogła zaspokoić te rosnące apetyty. Wygląda na to, że musimy połączyć siły i pokazać nasz region jako atrakcyjne miejsce dla ludzi żyjących z innowacji – wypracować środkowoeuropejską soft-power, zdolność przyciągania. Osiągniemy to tylko razem promując nasz wspólny potencjał.


Tekst ukazał się we wczorajszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej

440


W myśl nowego nurtu polskiej polityki zagranicznej, celem Polski ma być przewodzenie krajom Europy Środkowej. Zanim uśmiechniemy się z politowaniem nad nieudolnym sposobem realizacji tej koncepcji przez obecny rząd, przyjrzyjmy się koncepcji Mitteleuropy na poważnie, zaczynając od dziedziny, która dopiero zyskuje regionalny wymiar – innowacji.

Istnieje wiele celów, które państwa regionu mogą osiągać o wiele skuteczniej działając wspólnie. W dziedzinie energii, ochrony granic, infrastruktury komunikacyjnej czy polityki sąsiedztwa UE – łączy nas bardzo wiele. Nie brak jednak obszarów, w których nasi sąsiedzi zwyczajnie z nami konkurują.

Nowa, i w dodatku coraz bardziej zaciekła, rywalizacja w Grupie Wyszehradzkiej będzie się toczyć o talenty i pierwszeństwo w dziedzinie innowacji. Polska za sprawą umiejętnych i posunięć może stać się mądrym liderem, o ile będzie umiała służyć interesom partnerów, przewidująco dobierając te, które pomogą nam w realizacji własnych.

Przewodnictwo Polski w regionie nie polega na narzucaniu wyłącznie naszych rozwiązań i celów, ale umiejętnym wypromowaniu w skali Europy i świata  interesów mniejszych graczy pod wspólną  marką. Jedną z takich marek jest New Europe 100 – ogłaszana corocznie przez fundację Res Publica, “Financial Times”, Google i Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki lista innowatorów z naszego regionu, których osiągnięcia świadczą o tym, jak wiele można osiągnąć rozwijając tutaj swoje przedsięwzięcia biznesowe, kulturalne czy naukowe. Jej celem jest zmiana postrzegania regionu wyłącznie przez pryzmat wiecznie mrukliwych awanturników typu Jarosława Kaczyńskiego czy Wiktora Orbana, a pokazanie środkowoeuropejskiego potencjału poprzez historie wspaniałych ludzi podbijających już dziś świat jutra.

Taką listę tworzą wyselekcjonowani w drodze publicznych nominacji innowatorzy mieszkający w państwach Europy środkowo-wschodniej. I tacy właśnie ludzi są lepszymi ambasadorami regionu, w tym Polski (na ogłoszonej 15 listopada w Brukseli trzeciej edycji listy znalazło się 22 Polaków) niż jakiekolwiek misje gospodarcze.

Na liście wśród Polaków znalazł się m.in. Mateusz Mach, 18-latek z Lęborka, który opracował aplikację mobilną Five dla hip-hopowców, która okazała się przydatna również dla osób głucho-niemych. Prawie pół mln złotych na jej rozwój wyłożył inwestor, a aplikacja ma być niebawem promowana i używana przez ONZ.

Innym ciekawym przykładem jest wynalazek polskich studentów, którzy zaprojektowali urządzenie do badania krwi i określenia jej grupy tylko w 3 minuty. Blood Analyser to projekt urządzenia służącego do wstępnego określenia grupy krwi – na pomysł wpadli studenci polskich uczelni technicznych: Joachim Jakubas, Grzegorz Koper i Marcin Markowski. Pomysł zrodził się i został opracowany w Połańcu, gdzie chodzili razem do technikum. To wynalazek przyszłości, który przyda się zespołom medycznym podczas wypadków szczególnie w krajach biedniejszych, w których dostęp do specjalistycznej aparatury jest ograniczony.

Jedną z najciekawszych innowatorek tego roku jest Patrycja Wizińska-Socha, która stworzyła przenośny aparat do badania czynności płodu i stanu zdrowia kobiet do użytku domowego. Jak podkreśla do działania inspiruje ją rodzinny Wałbrzych. Teraz swoje pomysły opracowuje jako prezes firmy telemedycznej. Pomysłowość Polki docenił już amerykański MIT, nadając jej tytuł Innovator of the Year 2016.  

Wraz z trzystoma laureatami listy tworzą społeczność innowatorów, o niektórych zapewne usłyszymy niebawem. Promują  region mówiąc o autentycznych potrzebach podczas spotkań i konferencji z politykami w Brukseli, Warszawie, Pradze a także  na forach ekonomicznych i podczas warsztatów z menedżerami polskich i międzynarodowych spółek.

To właśnie zainteresowanie ze strony dużego biznesu potwierdza, jak ważni są innowatorzy z krwi i kości na miejscu, by duże firmy nadal uważały nas za miejsce atrakcyjne do inwestycji. Od ponad dwudziestu pięciu lat kraje regionu wyprzedawały stary, źle zarządzany majątek spółek, zyskując w zamian kapitał oraz wiedzę potrzebną do globalnej rywalizacji. Ten model przyniósł bardzo dobre rezultaty.


Nowy numer Res Publiki Nowej „Praca – frustracja – radykalizacja”, o niepokojach na rynku pracy i związanej z nimi radykalizacji elektoratu, jest już dostępny w naszej internetowej księgarni.

2-15-fb-cov-1

Nasz region to nadal cud gospodarczy na europejskiej mapie (MFW odnotował wzrost PKB dla regionu 3,1%, podczas gdy dla państw strefy euro 1,5%). Niemcy odnotowują  większą wymianę handlową z państwami V4 w sumie niż z Francją, nie wspominając o Rosji. Bezrobocie faktycznie nie istnieje, a produktywność rośnie. W związku z tym gospodarki regionalne stawiają na innowacje, dążąc do największej możliwej efektywności.

Wyzwaniem jest  przyszłość rozwoju, a on jak zawsze, potrzebuje kapitału, wiedzy, a przede wszystkim ludzi, których praca tworzy bogactwo. Dziś ta praca to przede wszystkim kreatywność szarych komórek i dlatego firmy takie jak GE, Google, Microsoft i wiele innych, które dawno postawiły na innowacje, poza tradycyjnymi wskaźnikami ekonomicznymi szukają miejsc na świecie, gdzie warto inwestować w rozwój.

Tym miejscem jest zaś dziś Europa Środkowa, która częściej niż miejsce na mapie jawi się jako stan ducha – posępna, zamknięta, niespójna. A przecież jeszcze niedawno optymizm, który wykreował współpracę regionalną w postaci Grupy Wyszehradzkiej popchnął nas razem do modernizacji uwarunkowanej członkostwem w UE i współpracy w ramach bezpieczeństwa w NATO. Świat po wyborze Trumpa na prezydenta USA może się chwiać w posadach, ale zasady i zmiany, które udało się nam wprowadzić u siebie będą dawać impulsy rozwojowe na długo po tym, jak nowy prezydent zakończy swoje rządy. Pozostaje tylko opowiedzieć o tym światu.

Opowiedzieć  o pozytywnych inicjatywach, które są kierowane i realizowane oddolnie przez niezależne instytucje, jak np. Res Publica w partnerstwie z największymi międzynarodowymi mediami, firmami i agencjami rządowymi – tak jak lista New Europe 100 – ale też inne organizacje zrzeszające startupy, naukowców czy innowacyjne media. Dzięki nim buduje się środowisko, które będzie miało rzeczywisty wpływ na losy naszej części świata. Już teraz poprzez funkcjonowanie pod jedną marką oddziałuje ono na wyobraźnię inwestorów, dla których jakość infrastruktury jest już oczywistością. a interesują się bardziej jakością życia i poziomem edukacji, który zadecyduje o przyciąganiu najlepszych pracowników.

Takie działania jak współpraca naukowa, kulturalna, poprawa jakości środowiska naturalnego powinny być regionalnym priorytetem, w którym Polska reprezentuje interesy sąsiadów na równi z naszymi. Im większy upieczemy wspólnie tort, tym większy będzie nasz kawałek.

Wojciech Przybylski – prezes fundacji Res Publica, inicjator projektu New Europe 100, listy innowatorów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa