Nowy numer Magazynu Miasta

Radykalizm miejski, potęga niedoboru i estetyczna zmiana krajobrazu – o tym jest nowy numer Magazynu Miasta. Premiera 18 września na Kongresie Ruchów Miejskich.


Radykalizm i niedobór to słowa, które budzą lęk, jednak w przypadku niektórych rozwiązań miejskich mogą okazać się zbawienne. Autorzy nowego numeru przywołują różne teorie, idee i wskazują zastosowania radykalnych rozwiązań na przykładach miast Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. W numerze pojawili się m.in. Sylwia Chutnik, pisarka, działaczka społeczna; Justin McGuirk, krytyk architektury; Hanna Gill-Piątek, łódzka publicystka, urzędniczka, Charles Montgomery, autor książki “Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta” oraz Richard Florida, ekonomista Uniwersytetu w Toronto.

W jubileuszowym, 10 numerze Magazynu Miasta autorzy poddali dyskusji dominującą wizję rozwoju polskich miast. – Zamiast opisywać, jak pozyskiwać i inwestować kolejne fundusze, piszemy o tym, jak wykorzystywać potencjał istniejących zasobów. Opowiadamy o potędze niedoboru i pokazujemy siłę ludzi, którzy potrafili włożyć kij w mrowisko, zakwestionować istniejący porządek i dokonać dzięki temu rzeczy wielkich. W wydaniu kwestionujemy też inne status quo. Richard Florida przyznaje się, że słynna teoria klasy kreatywnej, którą stworzył kilkanaście lat temu, jednak się nie sprawdza – piszą Martyna Obarska, wicenaczelna i Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.

Najnowszy numer będzie miał swoją premierę 18 września podczas Kongresu Ruchów Miejskich w Gorzowie Wielkopolskim, cyklicznego spotkania działaczy, badaczy, polityków, urzędników i organizacji z całej Polski zajmujących się miejskimi problemami. Tego samego dnia pojawi się w księgarni na stronie www.publica.pl. Od 25 września Magazyn Miasta będzie dostępny w sprzedaży w Empikach, dobrych księgarniach i kioskach w całej Polsce.

Magazyn Miasta podejmuje tematy związane z kulturą miejską, rozwojem miast i metropolii polskich. Jako pierwszy magazyn w Polsce omawia tematy miejskie w sposób interdyscyplinarny. Powstał w 2013 roku z inicjatywy Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej. Wydawcą pisma jest Res Publica. Więcej informacji na stronie www.magazynmiasta.pl.

Res Publica Nowa