Liderzy innowacji poszukiwani

Młodych, kreatywnych i wpływających na otoczenie - takich osób z Europy Centralnej i Wschodniej poszukują organizatorzy listy New Europe 100. Nominacje zbierają do 15 września.


Zespoły lub pojedyncze osoby, z sukcesami czy początkujące w branży, przedstawiciele polityki, biznesu, mediów, kultury i nauki – iskra innowatora może być w każdym, ale tylko niektórzy zostaną pionierami wielkich zmian. Takich osób szukają organizatorzy listy New Europe 100, która ma zebrać najwybitniejszych, mających odwagę przeprowadzać zmiany, działająch w imię idei i wpływająch na otaczający świat. Kandydatami do listy mogą być osoby oraz zespoły, które wykorzystują nowe technologie w swoich branżach, a ich działalność ma pozytywny wpływ na gospodarkę, naukę, kulturę oraz lokalne społeczności.

Jak mówią organizatorzy, liderów szukają w tym regionie Europy, ponieważ od kilku lat staje się centrum przedsiębiorczości, kolebką start-upów. Powstanie listy daje możliwość wyłuskania talentów i zaprezentowania ich szerszej publice. Co ciekawe, w poprzedniej edycji projektu najwięcej miejsc zdobyli Polacy, wśród 28 osób byli m.in. przedsiębiorcy, naukowcy, młodzi politycy czy kreatywni licealiści i studenci.

– Średnia wieku wyróżnionych przez nas liderów innowacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej to 35 lat, ale staramy się również zauważać młodszych. W zeszłym roku najmłodsza na całej liście NE100 była licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego, która opracowała sposób dostarczenia leków bezpośrednio do komórek raka trzustki – mówi Katarzyna Szajewska, koordynatorka projektu z Res Publica.

Wśród polskich liderów innowacji w 2014 roku znaleźli się m.in. Patryk Strzelewicz i Michał Bąk, pomysłodawcy elektronicznej kości do gry DICE+, Przemysław Kuśmierek, założyciel Migram.org, automatycznego tłumacza języka migowego, a także Michał Grześ, który skonstruował łazika marsjańskiego Hyperion. Wyróżniono Štefana Kleina ze Słowacji za projekt aeromobilu, unikalnego połączenia samochodu i samolotu, z Rumunii Ionuța Budișteanu’a za samojeżdżący samochód, z Węgier Bertalan Meskó za stworzenie portalu społecznościowego dla lekarzy i pacjentów, którzy mogą omawiać trudne przypadki, sprawy dotyczące zdrowia i medycyny oraz podsekretarza stanu w rządzie Chorwacji odpowiedzialnego za projekt e-Croatia, Darko Parica.

– Lista NE100 ukazuje nowoczesne, innowacyjne oblicze Europy Środkowo-Wschodniej w 25 lat po transformacji ekonomicznej regionu – mówi Agata Wacławik-Wejman, dyrektor ds. polityk publicznych, Google CEE. – Coroczna selekcja 100 wiodących innowatorów z naszej części Europy to okazja, aby przyjrzeć się najnowszym trendom rozwoju regionu oraz promować osiągnięcia Europy Środkowo-Wschodniej na świecie. NE100 tworzy sieć innowatorów z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy wykorzystują nowoczesne technologie w biznesie, administracji publicznej, nauce, mediach i kulturze. Cieszy mnie, że pomimo wielu wyzwań rozwojowych stojących przed naszym regionem, Nowa Europa doskonale potrafi wykorzystać nowoczesne technologie i pod wieloma względami może być wzorem do naśladowania  dodaje Wacławik-Wejman.

Kandydatów mogą zgłaszać zarówno osoby indywidualne, jak i instytucje, ośrodki naukowe, administracja publiczna czy firmy. Aby to zrobić wystarczy wypełnić formularz na stronie www.ne100.org/nominate lub zgłosić przez portale społecznościowe Facebook lub Twitter podając nazwisko kandydata, krótkie uzasadnienie wraz z hashtagiem #NE100. Z przesłanych propozycji organizatorzy w drodze głosowania wybiorą setkę liderów innowacji. Wyniki zostaną ogłoszone na jesieni.

Lista New Europe 100 ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie tych, którzy są motorem pozytywnych zmian. Projekt organizuje Res Publica we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, Google, Financial Times i wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. Antall József Knowledge Centre, Aspen Institute Prague, European Digital Forum, ImpactHub Romania, Latvian Transatlantic Organization, Slovak Alliance for Internet Economy, Startup Poland).

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.ne100.org oraz www.twitter.com/NewEurope100.

Drukowanie

Res Publica Nowa